Для людей з вадами зору
Режим ЧБ:
Розмір шрифта:
 • Аа
 • Аа
 • Аа

Приєднатись
+38 (044) 298-07-70

м. Київ, Дарницький бульвар, 8-В, прим 170

ПН-ЧТ: 9:00 - 18:00

ПТ: 9:00 - 17:00

СБ-НД: Вихідний

Ласкаво просимо!

Реєстрація

Відновлення паролю

Ви отримаєте лист з підтвержденням скидання паролю, перейдіть по посиланню в листі для продовження процедури відновлення.

Огляд змін у законодавстві

10 лютого, 2023

Зміни в Законі  «Про кредитні спілки»

31 березня 2023 року набере чинності Закону України «Про медіа», яким вносяться зміни до Закону України «Про кредитні спілки». Зміни стосуються заміни слів «засоби масової інформації» та «електронні засоби масової інформації»  у всіх відмінках і числах на слово «медіа». У разі, якщо ви плануєте вносити зміни у статут кредитної спілки просимо врахувати дану інформацію.

 Внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо підтримки позичальників, майно яких було знищено або зазнало пошкоджень в наслідок збройної агресії Російської Федерації проти України.

28 січня 2023 року  вступив дію Закон України № 2823  – IX, який вніс зміни  до Податкового кодексу України, Законів України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», «Про споживче кредитування» та «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни».

Ключові положення Закону полягають у наступному:

1) Право грошової вимоги виконавця державних контрактів (договорів) до неплатоспроможного банку не може бути переуступлене третім особам;

2) Призупинення сплати грошового зобов’язання за договором про споживчий кредит. У період дії в Україні воєнного стану та протягом 90 днів після його припинення чи скасування позичальник (його представник) має право звернутися до кредитодавця або нового кредитора із заявою про призупинення сплати грошового зобов’язання за договором про споживчий кредит або іншим договором, передбаченим частиною другою статті 3 Закону «Про споживче кредитування», предметом забезпечення за яким є нерухоме майно, що відповідає хоча б одній із таких ознак:

 • нерухоме майно, станом на день подання заяви про призупинення сплати грошового зобов’язання, розташоване на тимчасово окупованій території, визначеній пунктами 1 і 3 частини першої статті 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», або на територіях, на яких ведуться воєнні (бойові) дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначених Кабінетом Міністрів України;
 • нерухоме майно пошкоджено внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Під пошкодженим розуміється нерухоме майно, яке може бути відновлено виключно шляхом капітального ремонту чи реконструкції;;
 • нерухоме майно знищено внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Під знищеним розуміється нерухоме майно, відновлення якого шляхом поточного або капітального ремонту чи реконструкції є неможливим або економічно недоцільним.

Заява про призупинення сплати грошового зобов’язання підписується позичальником (його представником) власноручно або шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису та надається/надсилається кредитору в оригіналі, а документи, які відповідно до законодавства підтверджують факт пошкодження або знищення нерухомого майна внаслідок збройної агресії Російської Федерації, оформлені відповідно до законодавства (далі — підтвердні документи), надаються/надсилаються кредитору в оригіналі або в нотаріально посвідчених копіях.

Кредитор після отримання від позичальника (його представника) заяви про призупинення сплати грошового зобов’язання не має права здійснювати відступлення права вимоги за таким договором. Заборона не поширюється на відступлення права вимоги банками, щодо яких здійснюються процедури виведення з ринку відповідно до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», новому кредитору, який придбав (прийняв, отримав) таке право вимоги. На кредитора, який придбав (прийняв, отримав) право вимоги від банку, щодо якого здійснюються процедури виведення з ринку відповідно до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», поширюються вимоги пунктів 8-15 розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про споживче кредитування».

3) Анулювання заборгованості за договором про споживчий кредит.

Позичальник (його представник) протягом 90 днів після припинення чи скасування воєнного стану в Україні має право звернутися до кредитора із заявою про анулювання заборгованості за договором про споживчий кредит, який відповідає одночасно таким умовам:

 • предметом забезпечення за таким договором є знищене внаслідок збройної агресії Російської Федерації нерухоме майно (квартира, житловий будинок або майнові права на квартиру, житловий будинок), яке є або мало б стати (у випадку майнових прав на нерухоме майно) єдиним місцем проживання сім’ї позичальника або іпотекодавця, якщо він є відмінним від позичальника та належить до членів сім’ї позичальника. До членів сім’ї позичальника належать особи, які перебувають у шлюбі з позичальником, а також їхні діти, у тому числі повнолітні, батьки, особи, які перебувають під опікою чи піклуванням позичальника, особи, які не перебувають у шлюбі, але проживають спільно з позичальником, пов’язані з ним спільним побутом;
 • станом на 23 лютого 2022 року заборгованість за таким договором не була прострочена більш як на 7 днів;
 • метою отримання кредиту згідно з договором є придбання, реконструкція чи будівництво такого житлового нерухомого майна (квартири, житлового будинку) або майнових прав на них.

Позичальник (його представник) протягом 90 днів після припинення чи скасування воєнного стану в Україні має право звернутися до кредитора із заявою про анулювання заборгованості за договором про споживчий кредит, який відповідає одночасно таким умовам:

 • предметом забезпечення за таким договором є автомобіль, знищений внаслідок збройної агресії Російської Федерації, який, станом на 23 лютого 2022 року, був єдиним у сім’ї позичальника. Автомобіль вважається знищеним, якщо його ремонт є технічно неможливим чи економічно необґрунтованим. Ремонт вважається економічно необґрунтованим, якщо передбачені згідно із звітом (актом) чи висновком про оцінку, виконаним оцінювачем або експертом відповідно до законодавства, витрати на відновлювальний ремонт автомобіля перевищують його вартість;
 • станом на 23 лютого 2022 року заборгованість за таким договором не була прострочена більш як на 7 днів;
 • з метою отримання кредиту згідно з договором є придбання автомобіля.

Позичальник разом із заявою про анулювання заборгованості подає підтвердні документи, що доводять відповідність нерухомого майна/автомобіля усім умовам, визначеним вище.

Кредитор після отримання заяви про анулювання заборгованості разом із підтвердними документами здійснює анулювання заборгованості за договором про споживчий кредит (основної суми кредиту, процентів, комісій та інших платежів) та набуває право на отримання від держави Україна компенсації відповідно до закону щодо врегулювання питання виплат компенсацій громадянам України за майно, знищене внаслідок збройної агресії Російської Федерації.

Розмір такої компенсації не може перевищувати основну суму кредиту позичальника за договором про споживчий кредит, що підлягає анулюванню. Інші витрати (збитки) кредитора (неотримані проценти, комісії та інші доходи), понесені ним внаслідок анулювання зобов’язань за договором про споживчий кредит відповідно, є упущеною вигодою та можуть бути відшкодовані відповідно до законодавства за рахунок держави-агресора.

Новини В.А.К.С.

Інтерв’ю фахівців галузі кредитних спілок і кредитування

5 липня, 2021

Подання звітності по фінансовому моніторингу

22 березня, 2022

Яка сума боргу, анульована кредитором до закінчення строку позовної давності, включається до оподаткованого доходу, та за якою ознакою відображається такий дохід у додатку 4ДФ

30 грудня, 2021

Перейменування міста/вулиці: чи потрібно подавати повідомлення за Ф.№ 20-ОПП з оновленою інформацією?

23 серпня, 2022

Як отримати інформацію онлайн за допомогою Державних реєстрів

7 червня, 2021

Привітання з професійним святом

21 жовтня, 2021

Електронний підпис – що зміниться з 05.03.2022?

22 лютого, 2022

Проведення та оформлення результатів інспекційних перевірок НБУ

4 березня, 2021

Фонд гарантування та Всесвітня рада кредитних спілок підписали меморандум про співпрацю

3 лютого, 2021

Уточнено процедуру анулювання ліцензій та ознаки ризикової діяльності для небанківських фінансових установ

5 січня, 2023