Дарницький бульвар, 8-В, прим 170, м. Київ, 02192, Україна
тел./ф. (044) 298-07-70, e-mail: office@vaks.org.ua

Всеукраїнська Асоціація

кредитних спілок

  •  

Анатолій Шимко: «Питання фінансової грамотності громадян тотожне питанню національної безпеки»

Анатолій Шимко: «Питання фінансової грамотності громадян тотожне питанню національної безпеки»

Останнім часом підвищенню фінансової грамотності українців держава приділяє все більше уваги. Свідчення тому — започаткування відповідного загальнодержавного проекту із залученням Національного банку України й Міністерства освіти. Своїми думками про те, як кредитні спілки долучаються до фінансової просвіти населення, поділився Анатолій Шимко, незалежний фінансовий радник, журналіст, бізнес-тренер.

Участь Національного банку в такому загальнодержавному проекті, як підвищення фінансової грамотності в Україні, може бути серйозним якісним ривком у питанні підвищення фінансової грамотності громадян. І те, що Нацбанк буде активно впроваджувати програму, добре, оскільки не в останню чергу від рівня освіченості населення залежить стабільність нацвалюти і банківської системи.

Питання фінансової грамотності громадян тотожне питанню національної безпеки. Україна шукає кредиторів, здатних дати їй гроші під відсотки, які буде виплачувати довгі роки. А в цей час у «матрацах» українців, за даними різних джерел, знаходиться від $60 до $80 млрд. Це не що інше, як внутрішні ресурси, що знижують залежність від МВФ і, як наслідок, зміцнюють економічний суверенітет держави, але сьогодні ніяким чином не працюють на економіку країни.

Тому фінансова грамотність вигідна як державі, так і «пересічному громадянину». З 1 вересня в школах ввели нові факультативні предмети — «фінансова грамотність» і «основи податкових знань», — чому й сприяли зусилля Нацбанку України. Знання, отримані під час таких уроків, допоможуть дітям краще орієнтуватися в дорослому житті: розподіляти бюджет, знати, в якому розмірі вони повинні платити податки та на що йдуть ці гроші. Хочеться, щоб проект з пілотного перейшов у обов’язковий курс й отримав фінансування з держбюджету.

Не чекаючи впровадження держпрограм, деякі установи самостійно прищеплюють підростаючому поколінню фінансову грамотність. Один з найбільших банків України за програмою «Юніор» уже залучив до своєї навчальної програми близько півмільйона школярів. Діти вчаться керувати кишеньковими коштами шляхом практичного використання пластикової картки, відвідують тренінги з фінансової грамотності й он-лайн семінари.

А хто навчить старше покоління? У цьому аспекті держава робить акцент на захисті прав споживачів фінансових послуг і майже не витрачає зусиль на саму фінансову грамотність.

Сьогодні (у тому числі в Криму) цей пробіл заповнює Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), яке вводить міжнародні стандарти фінансової освіти для громадян старшого покоління, а також надає технічну допомогу організаціям у забезпеченні подібних програм навчання через участь у них кредитних спілок.

Та й самі спілки готують тренерів і фахівців, котрі індивідуально навчають членів кредитних спілок, а також проводять тренінги в загальнонаціональному масштабі — «Плануй майбутнє». Асоціація кримських кредитних спілок бере в цьому активну участь. Результат — один з найнижчих показників по проблемних кредитах і досить хороший рівень усвідомленого споживання фінансових продуктів кредитних спілок. А більш глобально — це можливість сталого розвитку регіонів, адже саме тут зосереджені малі селянські подвір’я та дворовий курортний сервіс, що актуально для Криму.

Як приклад, 17—22 червня на базі кредитної спілки «Кримкредитсоюз» (м. Сімферополь) за інформаційної підтримки ВАКС, ГО «Інститут фінансових технологій» провів тренінг з фахівцями кредитних спілок України за програмою підготовки незалежних фінансових радників і практикум «Незалежний фінансовий радник — помічник у роботі кредитних спілок». Учасники освоїли бізнес-тренажер «Кеш Флоу», вивчали всесвітньо відомий тренінг «Плануй майбутнє», тренінги «Фінансовий майстер», «Особистий фінансовий план», «Фінансова грамотність для школярів», а також розглянули основи бізнесу фінансового радника.

Слід зауважити, що фінансово грамотні члени кредитних спілок завжди контролюють стан своїх вкладів і грамотно ведуть сімейний бюджет. Це позначається на загальній якості життя сім’ї та психологічному кліматі в ній. І, як наслідок, добробут дозволяє збільшити тривалість життя та репродуктивні можливості населення, що теж на сьогодні є питання національної безпеки (адже нас давно не 52 млн!). Отже, підвищення рівня фінансової грамотності в країні обов’язково позначиться на загальному рівні життя та економіці України в цілому. Тому наявність у кредитних спілках спеціалістів з питань фінансового планування й просто фінансових радників дасть позитивний імпульс розвитку кредитно-кооперативного руху. Якщо, наприклад, проект «АгроІнвест» введе в свою практику крім семінарів по кредитним продуктам, семінари по складанню особистого фінансового плану або з фінансової грамотності, то проект від цього тільки виграє.

На ринок фінансової просвіти в Криму вже виходять фінансові консультанти й незалежні фінансові радники. Вони вчать кримчан основам особистого фінансового планування та працюють з сімейними бюджетами, щоб допомогти людям вирішувати найважливіші життєві проблеми завдяки фінансовим інструментам.

Таких фахівців в обов’язковому порядку потрібно залучати до викладання фінансової грамотності в школах і знайти спосіб, як вони можуть прийти до школи, адже відомо, що переважна більшість подібних фахівців-практиків не має педагогічної освіти. В основному, у них економічна й фінансова освіта, яка не передбачає допуск для роботи з дітьми. І тут ВАКС і НАКСУ потрібно йти на діалог і з Нацбанком України, і з Міністерством освіти, аби фахівці-практики могли прийти в школи до дітей для викладання фінансової грамотності . Особливо таким викладачам будуть раді в сільських школах, адже кредитні спілки для багатьох сіл залишаються єдиними фінансовими установами, де працюють фахівці-практики, готові поділитися своїми знаннями. ВАКС і ГО «Інститут фінансових технологій» є засновниками «Національної мережі фінансової просвіти», тому діалог можна започаткувати й через цю Мережу. Майбутніх членів спілкам потрібно готувати вже зараз, а можливість прийти в школи допоможе їм у цьому.

Рішенням тут можуть стати курси або семінари на бюджетній основі, за результатами яких майбутні викладачі отримають сертифікати, що дозволять їм працювати зі школярами в навчальних закладах.

Понад 100 незалежних фінансових радників для різних регіонів України підготував ГО «Інститут фінансових технологій». Сьогодні вони готові викладати фінансові факультативи, але, на жаль, не можуть через обмеження з боку Міносвіти. У той же час, Інститут розробив адаптований курс фінансової грамотності для школярів і готовий на своїй базі вести підготовку фахівців для викладання в школах. Справа за малим — бюджетування та рішення допустити сертифікованих фахівців до роботи з дітьми.

    

         

              
Авторизація


Думка експерта

2021 рік - 150-річчя від дня народження Лесі УкраїнкиСпоживачам — членам КС

Що таке кредитна спілка?

На яких принципах ґрунтується діяльність кредитної спілки?

Які нормативно-правові акти регулюють діяльність кредитних спілок?

Детальніше
 

                    
    Всі права захищено
2005-2010 © vaks.org.ua
designed by: maxprojects.net