Дарницький бульвар, 8-В, прим 170, м. Київ, 02192, Україна
тел./ф. (044) 298-07-70, e-mail: office@vaks.org.ua

Всеукраїнська Асоціація

кредитних спілок

  •  

Кредитні спілки ініціюють законодавчі зміни щодо можливість працювати безпосередньо з фермерськими господарствами

У 2013 році фермерам потрібні додаткові кошти уже зараз, восени, хоча зазвичай вони звертаються за кредитами навесні. З огляду на таку тенденцію все більш актуальним стає швидкий доступ до кредитів. Особливо непросто в цій ситуації дрібним і середнім сільгоспвиробникам, оскільки розміри їхнього виробництва дуже часто не відповідають вимогам банків. Під час прес-туру «Відродження сільської кредитної кооперації та її вплив на розвиток сільських територій», проведеного Національним прес-клубом з аграрних і земельних питань, організованого Українським освітнім центром реформ за підтримки Проекту USAID «АгроІнвест» (у рамках інформаційної кампанії «Моя земля — моє багатство»), на прикладі фермерів Черкащини ми переконалися, що цього року вони почали активніше співпрацювати з кредитними спілками, зокрема з КС «Кредит-Союз».

Падіння закупівельних цін на сільгосппродукцію — світова тенденція 2013/2014 року, яка є результатом рекордних врожаїв зернових і насичення ринків продовольчих товарів. Зокрема, за прогнозами Продовольчої та сільськогосподарської організації Об’єднаних Націй, врожай зерна у цьому році буде на 6,5 % більшим порівняно з минулим, що в значній мірі спричинено гарним світовим врожаєм пшениці та швидким відновленням виробництва кукурудзи в США.

У зв’язку з цим експерти говорять про погіршення фінансових результатів українських агрохолдингів, дрібних і середніх фермерств, а самі фермери — про те, що за можливості чекатимуть на підвищення цін. Однак гроші, які вони розраховують виручити від поки що нереалізованого врожаю, потрібні їм вже сьогодні — щоб наступного року отримати черговий врожай. Так, за словами Сергія Чабана, Першого заступника голови Городищенської районної державної адміністрації, на Черкащині близько половини фермерських господарств виживають саме за рахунок реалізації врожаїв.

Приклад КС «Кредит-Союз» свідчить про готовність спілок надавати фермерам необхідні кошти.

«У Кам’янському районі Черкаської області 65 фермерських господарств і 45 з них користуються нашими послугами, — розповідає Вадим Кулинич, керівник Кам’янської філії КС «Кредит-Союз». — Проте, перш ніж кредитувати фермера, ми приїжджаємо до нього в господарство й оцінюємо, чи не погіршить цей кредит його становища, чи не стане непідйомним тягарем. І якщо ми бачимо, що фермер необ’єктивно оцінив свої можливості, радимо йому відмовитися від такого залучення коштів. Так само ми підказуємо, якщо бачимо помилку фермера у використанні цих грошей. Отже, спілка виконує ще й функцію дорадчої служби».

Співпраця фермера і кредитної спілки можлива перш за все завдяки індивідуальному підходу до кожного позичальника. «Ми працюємо зі спілчанами, а не з клієнтами», — запевняє Володимир Казарінов, голова правління КС «Кредит-Союз» (головний офіс у м. Черкаси). На його переконання, саме це допомогло вижити спілці під час кризи 2008—2010 років, а тепер — стає однією з причин того, що фермери й сільгоспвиробники звертаються саме сюди.

«Наше гасло — разом у майбутнє! І сьогодні у фермерів ми питаємо не тільки про суму кредиту, а й про те, які в нього проблеми, чим він заробляє на життя і чим ми, кредитна спілки, можемо йому допомогти, — розповідає Володимир Казарінов про зміну ставлення до членів спілки. — І завдяки Проекту «АгроІнвест» тепер ми можемо запропонувати фермеру не просто кредит, а кредитний продукт, тобто напрямок розвитку. Члени спілки нам за це вдячні».

Станом на вересень 2013 року КС «Кредит-Союз» має 14 філій. За 15 років своє діяльності спілка видала близько 72 тисяч кредитів на загальну суму 380 млн грн. Що стосується кредитів на сільгоспвиробництво, то в 2011-ому їхня сума склала 3 млн 647 тис. грн, у 2012-ому — 3 млн 893 тис. грн, а за результатами восьми місяців 2013 року — 6 млн 119 тис. грн.

«Якби не кредитна спілка, ми навряд чи б отримали кошти на розвиток господарства, — упевнений фермер В’ячеслав Олексійчук. — Наші обсяги не цікаві банку».

Проте вирощування саджанців і відродження яблуневого саду, побудова холодильника для зберігання врожаю й сушарки для виготовлення сухофруктів, а в майбутньому — теплиць для вирощування овочів цікаві мешканцям с. В’язівок, Городищенського району Черкаської області. У планах В’ячеслава Олексійчука розширювати своє фермерське господарство, щоб надати місцевим мешканцям роботу й показати їхнім дітям, що на землі, де вони народилися, можна й потрібно працювати. Цього року за згодою місцевої влади фермер запросив взяти участь у зборі врожаю яблук школярів. У такий спосіб діти починають вивчати основи фермерства, яке може стати справою їхнього життя.

У КС «Кредит-Союз» В’ячеслав Олексійчук взяв кредит вперше. «Нині закупівельна ціна яблук у середньому 3 грн за кілограм, тому ми плануємо зберігати їх до нового року — тоді вони коштуватимуть десь вдвічі дорожче. А кредитні кошти ми спрямовуємо на побудову підприємства з переробки готової продукції, у тому числі розширимо сушарку, оскільки виготовлення якісних українських сухофруктів — один з цікавих для нас напрямків роботи».

Не зважаючи на те, що співпраця з кредитною спілкою дозволила залучити такі потрібні кошти, фермер висловив побажання щодо здешевлення кредиту: «Сьогодні в Україні кредити коштують немало, не те що закордоном! От якби ми могли отримати кошти під 4—5 % річних, розвивати фермерське господарство було б набагато простіше й швидше».

На питання, за рахунок чого кредитна спілка може зменшити ставки по кредитах, Володимир Казарінов зазначив — збільшення власного капіталу. А Іван Вишневський, голова правління Об’єднання кредитних спілок «Програма захисту вкладів», додав — завдяки державній програмі, що передбачає компенсацію відсоткової ставки по кредитах для фермерів і сільгоспвиробників.

Крім того, у рамках реформи, якої найближчим часом фахівці очікують на ринку кредитної кооперації, ВАКС і ПЗВ ініціювали зміни в законодавстві, які б дозволили розширити межі діяльності спілок на ринку агрокредитування. «Кредитні спілки й їхні об’єднання неодноразово говорили про те, що варто на законодавчому рівні закріпити можливість включати до складу кредитівок, наприклад, фермерські господарства, щоб кредити могли отримувати фермерські господарства, прирівняні до юридичних осіб. Зараз регулятор опрацьовує відповідні зміни. Ми сподіваємося, що до нового року буде запроваджено відповідний проект нормативного акту й передано до Верховної Ради України», — констатує Іван Вишневський.

Це важливий і дуже потрібний крок, оскільки співпраця кредитних спілок з фермерами й сільгоспвиробниками притаманна не тільки Черкащині, а й іншим областям України. За словами Олексія Волотовського, виконавчого директора Всеукраїнської асоціації кредитних спілок (станом на вересень 2013 р. об’єднує 153 спілки), близько 60 % КС-членів ВАКС працює в сільській місцевості.

«Розвиток малого та середнього бізнесу на селі — мета нашого проекту, оскільки сільським родинам, котрі заробляють собі на життя саме в такий спосіб, потрібна підтримка. Для банків такі позичальники зазвичай нецікаві, що розчаровує фермерів і створює враження безвиході. Саме такі виробники приходять до кредитних спілок. І ми допомагаємо кредитним спілкам співпрацювати з фермерами завдяки кредитним продуктам», — доповнює колег Наталія Ільїна, спеціаліст з фінансування МСВ Проекту USAID «АгроІнвест».

Отже, з огляду на прогнози експертів, наступний рік може дати поштовх для розвитку кредитування агровиробників. Чекатимемо на рішення законотворців.

Фоторепортаж ›››


Постійна адреса новини на сайті ВАКС 
http://vaks.org.ua/?id_news=905

 

 


    

         

              
Авторизація


Думка експерта

2021 рік - 150-річчя від дня народження Лесі УкраїнкиСпоживачам — членам КС

Що таке кредитна спілка?

На яких принципах ґрунтується діяльність кредитної спілки?

Які нормативно-правові акти регулюють діяльність кредитних спілок?

Детальніше
 

                    
    Всі права захищено
2005-2010 © vaks.org.ua
designed by: maxprojects.net