Дарницький бульвар, 8-В, прим 170, м. Київ, 02192, Україна
тел./ф. (044) 298-07-70, e-mail: office@vaks.org.ua

Всеукраїнська Асоціація

кредитних спілок

  •  

Одна з тенденцій розвитку кредитних спілок — кредитування фермерів і сільгоспвиробників

Про те, що саме очікує держава від ринку кредитних спілок, які реформи вважає за потрібне провести в системі та як це бачать кредитні спілки йшлося сьогодні, 6 вересня, під час прес-конференції «Яким має бути законодавство про кредитну кооперацію в Україні, аби кредитні спілки змогли реалізувати свій потенціал щодо підтримки розвитку малого та середнього сільгоспвиробника?» (м. Київ, ІА «Укрінформ»), проведеної в рамках засідання Національного прес-клубу з аграрних і земельних питань, який працює при Українському освітньому центрі реформ, за підтримки Проекту USAID «АгроІнвест».

«Зараз кредитні спілки розуміють, що готові кредитувати не тільки фермера та сьогоспвиробника, але й малі та середні фермерські господарства й сільгоспвиробництва. І ця можливість закладена в новому законопроекті щодо реформування системи кредитної кооперації», — зазначила Вікторія Волковська, президент ВАКС.

Так само вважає й Наталія Ільїна, спеціаліст з фінансування МСВ Проекту USAID: «Кредитні спілки працюють з фермерами та сільгоспвиробниками, які наразі не цікаві для банків з кількох причин. По-перше, обсяги врожаю, розміри поля чи поголів’я худоби замалі для отримання великого прутку, відповідно, обсяг кредиту не дуже великий. По-друге, такі підприємці, зазвичай, не мають відповідної застави, яка б задовольняла вимоги банків. Тому добре, що при створенні законодавчої бази для реформування ринку кредитної кооперації врахована можливість розширити межі діяльності кредитних спілок з тим, щоб вони змогли кредитувати в тому числі малі та середні господарства. Проте хочу зазначити, що до розробки нового законодавства потрібно підходити зважено, оскільки найбільш важливо сьогодні не позбавити кредитні спілки їхньої унікальності — працювати не задля прибутку, а для людей».

Серед найважливіших аспектів реформування діяльності кредитних спілок в Україні, які нададуть змогу розширювати кредитування в тому числі фермерів і сільгоспвиробників, органи державної влади називаються такі: подальша робота з депозитами, але створення системи гарантування вкладів членів кредитних спілок, обов’язкова приналежність кредитних спілок до професійних об’єднань, інвентаризація ринку кредитних спілок.

«В Україні зараз працює дві професійні асоціація, які об’єднують приблизно половину ринку. Це означає, що лише трохи більше 300 спілок прагнуть вдосконалювати свою професійну діяльність. Як працює решта кредитівок, сказати важко. Чому це так важливо? Тому що, наприклад, члени ВАКС можуть залишатися в асоціації тільки за умови дотримання професійних стандартів, розроблених самими спілками. Вони надають свою звітність для аналізу, отримують консультаційно-інформаційну підтримку, беруть участь у вдосконаленні законодавства, а також спільно вирішують проблеми, що наразі постають перед ринком. Ці спілки працюють разом і усвідомлюють, що без об’єднання заради розвитку не буде майбутнього», — наголосила Вікторія Волковська.

Крім того, на приналежність до професійного об’єднання завжди звертають увагу й іноземні проекти, що надають технічну допомогу, адже це — світова практика.

«Участь кредитних спілок в професійних асоціаціях для нас дуже важлива. Коли розпочав працювати Проект USAID «АгроІнвест», ми звернулися до них для відбору кредитних спілок і формування робочих груп. Вже сьогодні можу сказати, що є позитивні результати від такої співпраці, адже спілки впроваджують нові кредитні продукти, а фермери та сільгоспвиробники дякують їм за це. Ніколи не забуду слова одного з них: «Якби кредитна спілка не надала мені кредит сьогодні, вже завтра я б скоротив поголів’я худоби, оскільки не зміг би її прокормити — просто не було б чим». До цього фермер звертався за кредитом до банку, але там йому відмовили. У кредитній спілці він оформив кредит протягом трьох днів. І наступного року прийшов знову — висловити подяку й ще раз позичити гроші», — розповіла Наталія Ільїна.

Саме тому ВАКС останні місяці активно працює з державними органами, написала чимало листів і провела численні зустрічі з фахівцями, які наразі беруть участь у розробці змін до діючого закону про кредитні спілки. Одним з головних аргументів ВАКС було те, що ринок вже поступово оговтується від наслідків кризи 20082010 років і здатен надалі розвиватися. І зміни до законодавства мали б підтримати його в цьому, а не призвести до згортання.

«Кредитні спілки працюють у понад 100 країнах, серед яких є країни з розвиненою економікою й ті, які тільки розвиваються. Проте всюди кредитні спілки потрібні. Напевно, саме через свою соціальну направленість», стверджує Вікторія Волковська.

З огляду на останні події, аргументи ВАКС таки взяли до уваги. Більше про це читайте на сайті асоціації в інтерв’ю президента ВАКС «Попри все нас почули!».

Нагадаємо, що в своєму Щорічному Посланні до Верховної Ради України Президент України Віктор Янукович звернув увагу на кредитні спілки й їхню важливість для відродження кооперативного руху на селі, що, в свою чергу, дасть змогу використовувати переваги великого товарного виробництва і врахувати інтереси сільських товаровиробників.

Фоторепортаж ›››


Постійна адреса новини на сайті ВАКС 
http://vaks.org.ua/?id_news=898


    

         

              
Авторизація


Думка експерта

2021 рік - 150-річчя від дня народження Лесі УкраїнкиСпоживачам — членам КС

Що таке кредитна спілка?

На яких принципах ґрунтується діяльність кредитної спілки?

Які нормативно-правові акти регулюють діяльність кредитних спілок?

Детальніше
 

                    
    Всі права захищено
2005-2010 © vaks.org.ua
designed by: maxprojects.net