Дарницький бульвар, 8-В, прим 170, м. Київ, 02192, Україна
тел./ф. (044) 298-07-70, e-mail: office@vaks.org.ua

Всеукраїнська Асоціація

кредитних спілок

  •  

Завтра кредитні спілки будуть пояснювати Нацкомфінпослуг, як вони формують резервний капітал

Завтра, 11 липня, відбудеться перше засідання Нацкомфінпослуг, на якому фахівці Комісії розбиратимуться, чому в кредитних спілок резервний капітал нижчий за нормативне значення у розмірі 15 %.

На думку регулятора, якщо резервний капітал кредитної спілки менший за 15 %, вона тим самим порушує вимоги підпункту 2.2.3 «Положення про фінансові нормативи діяльності та критерії якості системи управління кредитних спілок і об’єднань кредитних спілок», затвердженого розпорядженням Держфінпослуг України від 16.01.2004 р. № 7.

Однак учасники ринку з цим не погоджуються.

«Серед наших членів понад 25 кредитних спілок отримали такі акти Нацкомфінпослуг, проте в жодному нормативно-правовому акті не зазначений термін, протягом якого кредитні спілки мають довести норматив до 15 %», — зазначає Вікторія Волковська, президент Всеукраїнської асоціації кредитних спілок.

Натомість законодавством передбачено, що органи управління спілки повинні затвердити графік формування резервного капіталу й дотримуватися його, поки норматив не буде виконаний. Відповідно до рішення наглядової ради, кредитна спілка має право швидше формувати резервний капітал, ніж передбачає графік, — виділяючи для цього більшу суму.

За словами Івана Вишневського, голови правління Об’єднання кредитних спілок «Програма захисту вкладів», учасники ПЗВ по-різному відраховують кошти на формування резервного капіталу: «Хтось 10 % від чистого доходу, а хтось — 50 %. У наше об’єднання входять найбільш капіталізовані спілки, проте навіть вони отримали листи від регулятора. Наприклад, в одного з КС розмір резервного капіталу на звітну дату становив 14,92 %.

Якщо взяти сумарний резервний капітал учасників ПЗВ до загальних активів за І квартал 2013 року, то це складе понад 24,7 %. Якщо розрахувати до активів, зважених на ризик, — показник буде ще вищий. До прикладу, у банківській системі вимога до цього показнику становить 8 %».

Учасники ринку з практики знають, що на формування резервного капіталу в зазначеному в нормативі розмірі потрібно чимало часу, адже це потребує значних капіталовкладень. Відповідно, тільки давно працюючі на ринку спілки встигли досягти 15 % за цим показником.

«На кінець 2012 року зі 155 КС-членів ВАКС резервний капітал у розмірі 15 % вже сформували 72 спілки, а для решти — це обов’язок, який вони сумлінно виконують відповідно до вимог чинного законодавства. Не можу не зауважити, що КС, які не оговталися від фінансової кризи, не мали жодних програм рефінансування та підтримки ліквідності, певну частину грошей втратили на рахунках збанкрутілих банків, — встояли, скористалися частиною своїх резервів, і станом на початок 2013 року їх, резерви, знову поповнили. Нормативними актами Комісії не встановлено термінів доведення резервного капіталу до 15 %, а КС не зважаючи ні на що крок за кроком завойовують довіру своїх вкладників постійним збільшенням резервного капіталу. Слід згадати, що в кредитному портфелі КС-членів ВАКС заборгованість за простроченими та неповерненими кредитами складає близько 14 %», — звертає увагу Вікторія Волковська.

Саме про це 8 липня говорили представники ринку кредитних спілок і Нацкомфінпослуг під час робочої зустрічі, організованої ВАКС.

Варто зазначити, що друга група кредитних спілок запрошена регулятором на розгляд схожих актів на 18 липня.

ВАКС і 11-го, і 18 липня особисто представлятиме кредитні спілки, які входять до асоціації.

Довідка

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про кредитні спілки», резервний капітал призначений для відшкодування можливих збитків кредитної спілки, які не можуть бути покритими за рахунок надходжень поточного року, забезпечення платоспроможності кредитної спілки та захисту заощаджень її членів.

Резервний капітал кредитної спілки формується за рахунок вступних внесків членів кредитної спілки та частини доходів кредитної спілки до моменту досягнення ним не менш як 15 відсотків від суми активів, зважених на ризик кредитної спілки. Статутом кредитної спілки можуть бути передбачені й інші джерела формування резервного капіталу.

При ліквідації спілки залишок коштів резервного капіталу зараховується до Державного бюджету України.


Постійна адреса новини на сайті ВАКС 
http://vaks.org.ua/?id_news=860


    

         

              
Авторизація


Думка експерта

2021 рік - 150-річчя від дня народження Лесі УкраїнкиСпоживачам — членам КС

Що таке кредитна спілка?

На яких принципах ґрунтується діяльність кредитної спілки?

Які нормативно-правові акти регулюють діяльність кредитних спілок?

Детальніше
 

                    
    Всі права захищено
2005-2010 © vaks.org.ua
designed by: maxprojects.net