Дарницький бульвар, 8-В, прим 170, м. Київ, 02192, Україна
тел./ф. (044) 298-07-70, e-mail: office@vaks.org.ua

Всеукраїнська Асоціація

кредитних спілок

 •  

Українська делегація ознайомилась з роботою кредитних спілок Литви

Завдяки підтримці Німецького Товариства Міжнародного Співробітництва (GIZ) в рамках проекту технічної допомоги «Реформування фінансової діяльності в сільській місцевості» GIZ/DGRV протягом 10—14 червня українська делегація знайомилась з досвідом роботи литовських кредитних спілок, головними функціями регулятора — Центрального банку та завданнями Центральної кредитної спілки.

Українська делегація в складі заступника керівника Координаційного центру впровадження економічних реформ при Президентові України Буци Ю. Б., директора департаменту регулювання й нагляду за кредитними установами й бюро кредитних історій Нацкомфінпослуг Дмитренко Г. В., заступника директора Генерального департаменту банківського нагляду НБУ Дубровіна О. В., заступника начальника управління організації банківського нагляду департаменту нормативно-методологічного забезпечення банківського регулювання й нагляду НБУ Заблудської Л. Г., заступника начальника управління правового забезпечення ринку банківських послуг і законодавчої ініціативи, начальника відділу правового забезпечення законодавчої ініціативи й адаптації банківського законодавства до законодавства Європейського Союзу НБУ Козлової О. І., президента ВАКС Волковської В. О., голови правління УОКС Вишневського І. І. мали цікаві зустрічі з колегами.

Так українська делегація відвідала Центральний банк Литви, Литовський Парламент, Фонд гарантування вкладів вкладників банків та кредитних спілок, Фонд гарантування сільськогосподарських та фермерських виробників, Фонд гарантування малого та середнього бізнесу, Центральну кредитну спілку та Асоціацію Литовських кредитних спілок. Також, учасники завітали до двох кредитних спілок.

Під час зустрічей, проведених на надзвичайно високому професійному рівні, обговорювали:

 • Фінансову систему Литви. Правовий статус, місце й роль кредитних спілок у фінансовій системі Литви.
 • Державне регулювання та особливості нагляду за литовськими кредитними спілками.
 • Систему гарантування вкладів у Литві. Особливості гарантування депозитів членів кредитних спілок. Історію виплат по депозитах членів кредитних спілок.
 • Роль Центральної кредитної спілки в системі гарантування депозитів членів кредитних спілок.
 • Причини й цілі участі Міністерства фінансів Литви в капіталі Центральної кредитної спілки.
 • Підтримку держави національних фінансових інституцій кредитних спілок.

Нижче можна ознайомитись з презентаціями литовських колег.

Представники ринку сподіваються, що досвід литовських кредитних спілок допоможе українським державним органам прийняти виважені, давноочікувані рішення щодо подальшої діяльності українських кредитних спілок та розвитку системи кредитної кооперації в цілому.

Саме в час очікування суттєвих змін в українському законодавстві про кредитні спілки, сподіваємось, що досвід литовських колег, «плюси» та «мінуси» в їхньому нагляді, підтримці та в управлінні, будуть цікавими й корисними.

Цікаво, що:

Лозунг литовського кредитного руху: «Головне не гроші, головне — люди».

У Литві кредитні спілки з’явились у 1995 році. В 2011 році вони об’єднували 119 тисяч членів (населення Литви трохи менш 3 мільйонів).

Сьогодні працює 74 кредитні спілки, 66 з них — члени Асоціації та члени Центральної кредитні спілки (аналог українського ОКС).

Мінімальний пайовий внесок — 30 євро. Мінімальний статутний капітал — 5 000 євро.

Членами литовських кредитних спілок є фізичні особи та на правах асоційованих членів — трудові профспілкові об’єднання та підприємства закритого типу.

У депозитному портфелі кредитних спілок 96 % вкладів фізосіб.

У Литві працює Фонд страхування депозитів. Усі банки та кредитні спілки є його учасниками. Для його створення було виділено 300 000 євро на адмінвитрати. Слід зауважити, що кредитні спілки приєдналися до Фонду пізніше, ніж банки, і розмір їх внеску (0,25 % від депозитів), менший від банківського (0,45 %).

Також литовські кредитні спілки сплачують 0,25 % у фонд стабілізації, створений при Центральній кредитній спілці.

Також у Литві працюють Фонд гарантування сільськогосподарських та фермерських виробників і Фонд гарантування малого та середнього бізнесу.

Центральний банк Литви має право встановлювати обмеження по відсотковим ставкам по депозитах та обмежувати розміри кредитів.

Кожного кварталу Центробанк на своєму сайті розміщує інформацію про основні фінансові показники кредитних спілок. Інформація розміщується для користувачів послуг литовських спілок. При цьому було акцентовано увагу на вислові: «Газетою можна вбити і муху, і банк!».

З валютою литовські КС працюють, але її розмір не перевищує 25 % у портфелі.

Фонди гарантування гарантують кредити в розмірах не більше 25 000 євро, а початковий внесок у фонд складає 3—4 % від суми гарантій. При цьому виплати по неповернутих депозитах можуть сягати 100 000 євро.

Багато уваги Фонд приділяє навчанню по страхуванню депозитів.

У своїй діяльності Фонд використовує звітність, яку безпосередньо отримує від регулятора кредитних спілок. Сам Фонд функцій регулювання та нагляду не здійснює.

Виплати проводяться протягом 20 днів. Якщо в Фонді не вистачає грошей для виплати, Фонд бере позику в Міністерства фінансів на умовах повернення.

Фонд гарантування має державну підтримку з боку міністерства фінансів Литви і може надавати не тільки гарантії, а й субсидії.

При виявленні в ході перевірки кредитної спілки проблем, звіт по перевірці під розпис доводиться та обговорюється з усіма членами Правління, Спостережної Ради, членами кредитного комітету.

Вираз депутата литовського сейму: «Сподіваємось, що хоч одна литовська спілка захоче стати банком! Нам не вистачає національних фінансових інституцій!».

Фоторепортаж з робочої поїздки ›››


Презентації:

 1. Кредитні спілки Литви ›››
 2. Фонд гарантування кредитів сільського господарства ›››
 3. Нагляд за кредитними спілками ›››
 4. Розвиток і контроль сектора кредитних спілок (Credit unions sector developments and supervision) ›››

Постійна адреса новини на сайті ВАКС 
http://vaks.org.ua/?id_news=843

 

 

 


    

         

              
Авторизація


Думка експерта

2021 рік - 150-річчя від дня народження Лесі УкраїнкиСпоживачам — членам КС

Що таке кредитна спілка?

На яких принципах ґрунтується діяльність кредитної спілки?

Які нормативно-правові акти регулюють діяльність кредитних спілок?

Детальніше
 

                    
    Всі права захищено
2005-2010 © vaks.org.ua
designed by: maxprojects.net