Дарницький бульвар, 8-В, прим 170, м. Київ, 02192, Україна
тел./ф. (044) 298-07-70, e-mail: office@vaks.org.ua

Всеукраїнська Асоціація

кредитних спілок

  •  

ІІ Міжнародний науково-практичний форум учасників ринку кредитної кооперації: кредитні спілки, чиновники й експерти обговорювали модель подальшого розвитку кредитної кооперації в Україні

Керівники кредитних спілок-членів ВАКС, представники Національного банку України, Кабінету Міністрів України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Української кооперативної ради Канади, Української федеральної кредитної спілки (м. Рочестер, США), Національної спілки кредитних спілок та кооперативів Киргизстану, Центральної кредитної спілки Литви, керівник та експерти Німецького проекту DGRV/GIZ «Реформування фінансової діяльності в сільській місцевості», представники проекту USAID «АгроІнвест», ЗМІ й інші зацікавлені в розвитку української кредитної кооперації з 18 до 22 липня 2012 р. брали участь у ІІ Міжнародному науково-практичному форумі учасників ринку кредитної кооперації, що відбувся в рамках Всесвітнього фестивалю українських кредитних спілок (м. Трускавець — м. Стрий).

З кожним роком тематика Форумів, започаткованих Всеукраїнською асоціацією кредитних спілок (ВАКС), привертає все більше уваги кредитних спілок, чиновників й іноземних колег. У цьогорічному форумі участь взяло близько 100 осіб.

Особливістю ІІ Міжнародного форуму стало те, що в першій частині учасники обговорювали актуальні проблеми й розповідали про свої надбання, друга ж частина була присвячена духовному збагаченню й представленню кредитного кооперативного руху на Всесвітньому фестивалі українських кредитних спілок (в програму фестивалю, зокрема, увійшли: проща до Марійського духовного комплексу в Зарваниці (7 липня); пленер художників (14—21 липня); бардівський табір (12—15 липня); хресна хода на гору Яворина (14—15 липня); відкриття туристичного маршруту «Історичними місцями Карпат» (14—19 липня); книжкова толока (20—21 липня); етнофестиваль «Стрийські потоки» (21—22 липня).

18 липня, у день зустрічі й відкриття ІІ Міжнародного форуму, кредитні спілки в рамках круглого столу «Благодійництво та кредитні спілки: потреба, можливість, досвід» говорили про свою соціальну місію. Розпочав бесіду Петро МАКОВСЬКИЙ, голова спостережної ради КС «Вигода» (м. Стрий), з розповіді про те, як ця кредитна спілка спільно з греко-католицькою єпархією створила благодійний фонд «Рідня», який сьогодні опікується людьми, котрі з різних причин не мають належного забезпечення їжею, одягом тощо, українським дитячим католицьким садочком, неповносправними дітьми. «Фонд здатен донести до влади проблеми пересічних громадян, оскільки обездолені й потребуючі негайної допомоги люди можуть прийти тільки сюди», — визначає ще одну функцію благодійництва Петро Маковський.

Завдяки такій благодійницькій діяльності до покращення життя мешканців Львівської області вдалося долучити представників місцевої влади, великих підприємців і окремих депутатів.

У свою чергу Марія СЮМА, голова правління КС «Вигода», навела приклади того, як безпосередньо кредитна спілка допомагає громадянам. Власне, йшлося про систему знижок на кредити багатодітним сім’ям і людям з обмеженими можливостями. «Кредитна спілка в якійсь мірі є благодійною організацією, оскільки працює з бідними громадянами. Кредитна спілка — це соціальний захист бідних людей», — зазначає Марія Сюма.

Своїм досвідом благодійництва поділилися й керівники інших кредитних спілок.

«З самого початку своєї роботи наша кредитна спілка приділяла особливу увагу людям, котрі потребували допомоги. В перші роки існування спілки ця така увага виражалася в зниженні кредитної ставки. Сьогодні ж наша спілка допомагає дитячому будинку, зокрема, ми виділяли кошти на те, щоб перекрити дах будівлі, оплатити опалення, харчування. Крім того, ми опікуємося заходами, що організовує місцевий Будинок юнацтва й творчості. Допомагаємо Червоному хресту. Ми створили благодійний фонд, до діяльності якого залучили представників влади й великого бізнесу», — розповідає Лариса ЛИТВИНЮК, голова правління КС «Добробут» (м. Стаханів).

«Наша спілка співпрацює з художньою школою: провели там Інтернет і сплачуємо абонентську плату за користування ним. Ми допомагаємо школам-інтернатам і церкві організовувати екскурсії для дітей. Коли в нашому регіоні сталася повінь, ми списали кредити постраждалим від стихійного лиха — майже 200 тис. грн. Практично всі заходи в місті проводяться за участі нашої кредитної спілки», — наводить приклади благодійної діяльності Зоряна РОЗЛУЦЬКА, голова правління КС «Самопоміч» (м. Заліщики).

«На цьогорічних загальних зборах ми затвердили 12 соціальних ініціатив, що включають допомогу дітям-членам кредитної спілки, дитячим юнацьким спортивним школам, підтримку конкурсу «Зорепад надій» тощо. Також у планах організувати оздоровлення членів кредитної спілки. Ще однією формою благодійництва для нас є надання кредитів зі знижками: загалом, ми видаємо 45 % таких кредитів», — ділиться досвідом Лариса ПРЯДКО, голова правління КС «Профспілкова скарбниця» (м. Київ).

Ведучим зазначеного круглого столу був Іван ВИШНЕВСЬКИЙ, голова правління Об’єднання кредитних спілок «Програма захисту вкладів», голова правління Української об’єднаної кредитної спілки (УОКС).

19 липня увагу було приділено двом головним темам: «Сьогодення ринку кредитної кооперації. Точка зору державного регулятора. Точка зору учасників ринку», «Держава, споживачі фінансових послуг: баланс інтересів». У ролі модератора професійного обговорення, що проходило в процесі Форуму, виступила Вікторія ВОЛКОВСЬКА, президент Всеукраїнської асоціації кредитних спілок (ВАКС). У свою чергу засідання Форуму відкрив перший заступник Львівської обласної державної адміністрації Богдан МАТОЛИЧ.

Формат обговорення дозволяв висловитися й представникам органів державної влади, й учасникам ринку кредитних спілок. Зокрема, Олег ШВЕЦЬ, директор департаменту нагляду за кредитними установами Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сфері ринків фінансових послуг, оцінюючи сьогоднішній стан ринку кредитних спілок, зазначив, що наразі бачить низку проблем. У першу чергу, він розділив кредитні спілки на ті, які в своїй діяльності дотримуються кооперативних принципів і є класичними, й на ті, які не є прозорими в своїй діяльності. Відповідно, ринок потребує регулювання, адже, якщо не навести лад на цьому ринку, здорові кредитні спілки не зможуть розвиватися далі.

Серед тих основних моментів, над якими, на думку Олега Швеця, потрібно працювати негайно, було названо такі: посилення контролю над ринком, посилення самоконтролю — із залученням до цього асоціацій кредитних спілок, роз’яснювальна робота серед членів кредитних спілок і пересічних громадян щодо діяльності в Україні псевдо фінансових установ, робота з ошуканими вкладниками, потреба в розвитку гарантування вкладів членів кредитних спілок.

У свою чергу Віктор НОВІКОВ, директор Юридичного департаменту, член правління Національного банку України, наголосив на тому, що механічне приєднання кредитних спілок до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб — не вихід із ситуації. Перш ніж це робити, потрібно очистити ринок від проблемних фінансових установ.

Так само Віктор Новіков застеріг копіювати з банківського пруденційний нагляд за кредитними спілками: «Це буде додаткове фінансове навантаження й не думаю, що це сприятиме розвитку спілок».

Висловлюючи свою позицію щодо ставлення Національного банку до кредитних спілок, Віктор Новіков зазначив: «Наразі ми сприяємо кредитним спілкам, наскільки це можливо. Поки що ми визначаємося, куди має рухатися цей ринок. Ми сподіваємося на співпрацю з регулятором небанківських фінансових установ. Ми будемо обговорювати шляхи розвитку ринку кредитної кооперації».

У цьому його підтримує й Валентина ЯЩУК, начальник Управління фінансової політики Департаменту реформ та збалансованого розвитку Кабінету Міністрів України. Валентина Ящук детально зупинилася на ключових аспектах подальшої реформи системи кредитних спілок. Зокрема, вона висвітлила урядову точку зору з питань державного регулювання та саморегулювання на ринку кредитної кооперації, рефінансування діяльності кредитних спілок, розширення ринкових можливостей кредитних спілок та утворення їх фінансової інфраструктури. При цьому, Валентина Віталіїївна висловила розуміння важливості соціальної ролі кредитної кооперації в сучасних економічних умовах України та запевнила присутніх у готовності Уряду сприяти подальшому розвитку українського кредитного руху. На завершення свого виступу Валентина Ящук сказала таке: «Ми готові до відкритого діалогу. Необхідно спільно вирішити ще дуже багато проблем, і я вірю, що нам це вдасться. Отож, бажаю кредитним спілкам України нових висот і звершень».

Такі слова й наміри учасники ІІ Міжнародного форуму зустріли оплесками. Й у підтвердження цих слів кредитні спілки розповіли про себе — свою щоденну роботу, без якої вже не можуть обходитися не тільки в невеличких населених пунктах, а й у містах. І в тих, хто розповідав, і в тих, хто слухав наверталися на очі сльози, адже йшлося про життя й долю найменш захищених на сьогодні верств населення: літніх і одиноких людей, хворих, дітей-сиріт, багатодітних родин, селян, яким дуже важко заробляти собі на життя й утримувати родини.

Зокрема, позицію ринку кредитних спілок в цей день презентували Галина ШАТИРКО, голова правління КС «Станіславська» (м. Івано-Франківськ), Володимир СИДОРОВСЬКИЙ, голова правління ЦКС «Анісія» (м. Львів), Петро МАКОВСЬКИЙ, голова спостережної ради КС «Вигода» (м. Стрий), Лариса ЛИТВИНЮК, голова правління КС «Добробут» (м. Стаханів), Тетяна РОМАНЕНКО, голова правління КС «Юкон» (м. Запоріжжя), Марія ГАЛОНСЬКА, голова правління КС «Відродження» (м. Копиченці), Валентина ПИЛИПЕНКО, голова правління КС «Дія» (м. Мена), Валентина ГРІНЧЕНКО, голова правління КС «Чернігівська» (м. Чернігів), Валентина РУДЕНОК, голова правління КС «Альтернатива» (м. Кривий Ріг).

Діалог відбувся: кредитні спілки почули чиновників, а вони, в свою чергу, змогли зрозуміти, чим живе цей ринок і якими є його нагальні потреби.

Підсумовуючи обговорення, Андрій ОЛЕНЧИК, заступник директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, наголосив: «У Національному плані дій на 2012 рік окрему увагу приділено розвитку системи кредитної кооперації. Відповідно, наразі є історичний шанс — обговорити подальшу долю ринку кредитних спілок на високому державному рівні й визначити модель подальшого розвитку цього ринку на перспективу, принаймні 10—15 років. Але при цьому потрібно не тільки переглянути певні технологічні речі, а й змінити сам професійний світогляд — тільки тоді кредитні спілки отримають унікальні конкурентні переваги, базовані на їх кооперативній природі. Колись зневажені внаслідок Другої світової війни японці проголосили закон «вакон йосай» (західні знання + японський дух), який в подальшому став основою для так званого «японського економічного чуда». Однією фразою суть закону звучала приблизно так: взяти найновіші західні знання, але при цьому зберегти споконвічний національний спосіб мислення та дії. Кредитним спілкам безумовно необхідно оволодіти сучасними технологіями управління грошима, інформацією та людьми. Але головною запорукою їхнього успіху є дух, що в свою чергу базується на трьох китах: християнство, патріотизм та кооперативний світогляд».


Нагадаємо, Президент України Віктор Янукович підписав Указ про Національний план дій на 2012 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010—2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», у якому йдеться про розвиток системи кредитної кооперації. Так у пункті 24 Національного плану дій зазначено, що розвиток системи кредитної кооперації має відбуватися шляхом «внесення на розгляд Верховної Ради України проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування та розвитку національної системи кредитної кооперації, передбачивши, зокрема:

  • запровадження диференційованих регуляторних вимог для окремих категорій кредитних спілок з урахуванням фінансових та операційних ризиків;
  • удосконалення системи державного регулювання і нагляду за діяльністю кредитних спілок, у тому числі шляхом надання Національному банку України права здійснення пруденційного нагляду за діяльністю кредитних спілок,  які залучають вклади населення;
  • запровадження дієвих механізмів виведення неплатоспроможних кредитних спілок із ринку
  • фінансових послуг;
  • запровадження механізмів саморегулювання кредитних спілок з метою підтримання фінансової стабільності кредитних спілок та забезпечення дотримання ними правил поведінки на ринку фінансових послуг;
  • створення умов для функціонування другого рівня системи кредитної кооперації, у тому числі кооперативних банків та об’єднаних кредитних спілок, а також сервісної інфраструктури ринку кредитних спілок».

З огляду на зміни, які так чи інакше стануться на українському ринку кредитних спілок, учасникам ІІ Міжнародного форуму було цікаво почути про досвід становлення системи кредитної кооперації в США й Канаді. Ольга ШАВЕЛЯ (член ради директорів Української світової кооперативної ради, голова Української кооперативної ради Канади), Тамара ДЕНИСЕНКО (член ради Української федеральної кредитної спілки, м. Рочестер), Олег ЛЕБЕДЬКО (головний виконавчий директор Української федеральної кредитної спілки, м. Рочестер ) й Роман ЯЦКОВСЬКИЙ (член дирекції Українсько-американської федеральної кредитної спілки «Самопоміч», м. Чикаго) розповідали про сьогодення американських і канадських кредитних спілок, а також про особливості регулювання цих фінансових установ.

20 липня у рамках круглого столу «Ринкова інфраструктура системи кредитної кооперації в частині організації діяльності, функцій та ролі центральної фінансової установи кредитних спілок» Анна ГАМБУРГ, керівник Німецького проекту GIZ/DGRV «Реформування фінансової діяльності в сільській місцевості», і Томас РАЙНКЕ, експерт Німецького проекту GIZ/DGRV «Реформування фінансової діяльності в сільській місцевості», розповідали про «класичний» фінансовий апекс кооперативної системи, функції фінансового центру німецьких кооперативних банків: історія виникнення та розвитку; взаємостосунки фінансового центру з асоціаціями, державним регулятором; ефективне розміщення тимчасово вільних коштів як інструмент підвищення доходності кредитної спілки.

Фортунатас ДІГРІНЧУС, керівник адміністрації й голова правління Центральної кредитної спілки Литви, розповів про те, що наразі Центральна кредитна спілка для КС Литви є більше, ніж фінансовий центр кредитних спілок. На жаль, пан Фортунатас не зміг приїхати на ІІ Міжнародний форум, але за допомогою програми Skype він вийшов на зв’язок і розповів учасниками про історію створення Центральної кредитної спілки Литви (ЦКСЛ), роль і підтримку держави, головні функції ЦКСЛ, менеджмент ліквідності й платоспроможності мережі кредитних спілок, систему грошових переводів і платіжних карток й інші проекти.

Тілек АШИМОВ, президент Національної спілки кредитних спілок і кооперативів Киргизстану (НСКіКК), у свою чергу, розповів про виникнення, становлення й розвиток системи кредитних спілок у цій країні.

Іван ВИШНЕВСЬКИЙ, голова правління Української об’єднаної кредитної спілки (УОКС), звернув увагу присутніх на правові засади діяльності УОКС, систему організації ІІ рівня кредитних спілок в Україні, завдання УОКС, виборні органи управління, порядок набуття членства в УОКС, інформацію щодо фінансового стану й фінансові послуги УОКС. Крім того, Іван Вишневський привітав усіх присутніх з 7-річчям створення УОКС, яке припало саме на 20 липня. З нагоди свята було оголошено акцію «Велика сімка» (з умовами акції ознайомлюйтеся тут).

Володимир ПОСПОЛІТАК, юридичний радник Німецького проекту GIZ/DGRV «Реформування фінансової діяльності в сільській місцевості», представив інформацію щодо видів платіжних систем і право кредитної спілки стати членом внутрішньодержавної і міжнародної платіжних систем. Також Володимир Посполітак навів схеми діючої моделі функціонування кредитних спілок в Україні, кооперативного банку як повноцінної апекс-установи для кредитних спілок, ОКС як апекс-установи для безготівкових розрахунків та ОКС як повноцінної апекс-установи для кредитних спілок. Ця інформація зацікавила представників органів державної влади й викликала дискусію.

Представники Проекту USAID «АгроІнвест» — Наталія ЛІЩИТОВИЧ і Наталія ІЛЬЇНА — у рамках круглого столу «Сучасні технології кредитування малих та середніх сільгоспвиробників» представили продукт «Кредитування сучасних тепличних конструкцій». Зокрема йшлося про те, що кредитування встановлення плівкових теплиць арочного типу дає можливість сільгоспвиробникам впровадити сучасні тепличні технології в конкретному господарстві. А кредитні спілки-члени ВАКС — Марія СЮМА (КС «Вигода»), Валентина ГРІНЧЕНКО (КС «Чернігівська»), Надія МАЛЮТІНА (КС «Фермер») — розповіли про власний досвід роботи з позичальниками, котрі займаються сільським хазяйством і фермерством.

Як було зазначено вище, програма ІІ Міжнародного форуму включала не тільки офіційні засідання, а й культурні заходи. Так 19 липня учасники (кредитні спілки, чиновники й іноземні експерти) вітали КС «Вигода» з 20-річчям під час святкової вечері. Слід відзначити, що внесок кредитної спілки в розвиток кредитної кооперації в Україні не залишив байдужим навіть німецьких представників кооперативної системи: за допомогою Skype-конференції високопоставлені представники DGRV Др. Пауль АРМБРУСТЕР  і Др. Вольфганг САЛОМО висловили свої привітання й відзначили значну соціальну роль, яку КС «Вигода» відіграє не тільки в своєму регіоні, а й в Україні в цілому.

Також КС «Вигода» через Skype привітали Богдан КОЗІЙ і Ольга ЗАВИРУХА-СВИНТУХ — представники українського кредитно-кооперативного руху Канади, які в різний час очолювали всі три фази Канадської програми з підтримки розвитку кредитних спілок в Україні..

Крім того, в рамках ІІ Міжнародного форуму було підписано Універсал між представниками кредитної кооперації Америки, Німеччини, Канади, Киргизстану та України, яким введено традицію взаємної підтримки, співробітництва та діалогу.

ІІ Міжнародний науково-практичний форум учасників ринку кредитної кооперації відбувся за підтримки Німецького проекту GIZ/DGRV «Реформування фінансової діяльності в сільській місцевості», Об’єднання кредитних спілок «Програма захисту вкладів», Проекту USAID «АгроІнвест», кредитної спілки «Вигода» (м. Стрий).

Інформаційним партнером виступило видання «Экономические известия».

Фоторепортаж з ІІ Міжнародного науково-практичного форуму учасників ринку кредитної кооперації ›››

У закритій зоні сайту ВАКС розміщено презентації й інші матеріали ІІ Міжнародного науково-практичного форуму учасників ринку кредитної кооперації.


КОМЕНТАР

Вікторія ВОЛКОВСЬКА, президент Всеукраїнської асоціації кредитних спілок (ВАКС)

Як Ви оцінюєте ІІ Міжнародний науково-практичний форум учасників ринку кредитної кооперації?

— Вважаю, що ІІ Міжнародний форум — наше досягнення. Після року нашої спільної, наполегливої роботи, шляхом проведення акцій, участі в робочих групах, організації круглих столів, нам вдалося на високому державному рівні привернути увагу до себе і своєї діяльності. Вперше за останні роки державні службовці сказали, що дійсно побачили нас з іншої сторони, зсередини, і змінили своє ставлення до нас, що ми і наша діяльність заслуговуємо поваги і, дійсно, є соціально важливими для пересічних українських громадян. Від себе особисто і від імені кредитних спілок-членів ВАКС хочу висловити щиру подяку представникам органів державної влади за професійний і конструктивний діалог, що відбувся між регуляторами і ринком.

Наскільки складною була підготовка до ІІ Міжнародного форуму?

— ІІ Міжнародний форум у частині підготовки був професійною аферою. Цього разу не було сценарію, не було заздалегідь підготовлених доповідей. І чиновники, і представники ринку кредитних спілок, й міжнародні експерти говорили те, що вже багато часу залишалося поза виступами. Відсутність заздалегідь підготовлених тез, надала змогу почути, що насправді відчувають і думають і представники державних органів, і учасники ринку. Безумовно, так можна було робити тільки відчуваючи в цьому потребу та внутрішню готовність обох сторін. Вважаю, що це вдалося, і мені здається, що завдяки такому відвертому діалогу ми змогли набагато краще зрозуміти один одного.

Чого Ви очікуєте за результатами ІІ Міжнародного форуму?

— Сьогодні ми переживаємо дуже складні часи, поряд з нами багато шахраїв, а ошукані вкладники все частіше звертаються до нас за допомогою. Сподіваюся, що все сказане і чиновниками, і кредитними спілками, й міжнародними експертами допоможе нам у подоланні наступної хвилі фінансової кризи і подальшій роботі.


Постійна адреса новини на сайті ВАКС 
http://vaks.org.ua/?id_news=624Доступ до інформації обмежено!
Для того щоб подивитися цю інформацію, вам необхідно авторизуватися, якщо ви є членом ВАКС.
    

         

              
Авторизація


Думка експерта

2021 рік - 150-річчя від дня народження Лесі УкраїнкиСпоживачам — членам КС

Що таке кредитна спілка?

На яких принципах ґрунтується діяльність кредитної спілки?

Які нормативно-правові акти регулюють діяльність кредитних спілок?

Детальніше
 

                    
    Всі права захищено
2005-2010 © vaks.org.ua
designed by: maxprojects.net