Дарницький бульвар, 8-В, прим 170, м. Київ, 02192, Україна
тел./ф. (044) 298-07-70, e-mail: office@vaks.org.ua

Всеукраїнська Асоціація

кредитних спілок

  •  

«Програма захисту вкладів» поділилася досвідом із саморегулівними організаціями кредитних кооперативів Росії

На запрошення Російського мікрофінансового центру (більше читайте тут) працівники об’єднання кредитних спілок «Програма захисту вкладів» відповідно в жовтні та грудні цього року в Москві провели семінари для представників саморегулівних організацій кредитних кооперативів Росії за тематикою «Проведення виїзних перевірок кредитних кооперативів» і «Проведення дистанційного моніторингу та аналізу фінансового стану кредитних кооперативів».

Понад 15 років кредитні споживчі кооперативи в Росії працювали без спеціального законодавства. 18 липня 2009 р. було прийнято Федеральний закон «О кредитной кооперации». Цей закон визначив не лише основні засади діяльності кредитних споживчих кооперативів Росії, але й принципи їх регулювання через запровадження саморегулювання та державного регулювання.

Відповідно до вимог російського законодавства кожен кредитний кооператив повинен бути членом однієї із саморегулівних організацій, кредитні кооперативи з членством понад 5 000 пайовиків, і кооперативи ІІ рівня додатково підлягають нагляду спеціального органу державної влади.

Законодавець дав ринку кредитної кооперації можливість самоорганізуватися та саморегулюватися. При цьому, з метою уникнення конфлікту інтересів у функціях різних типів організацій, Федеральним законом «О кредитной кооперации» передбачено, що статус саморегулівної організації набуває не асоціація кредитних спілок (яка апріорі створюється для захисту інтересів кредитних спілок, а не для їх регулювання), а окреме некомерційне об’єднання кредитних кооперативів, яке відповідає певним критеріям.

Однак побудова системи саморегулювання потребує колосальних якісних змін у системі кредитної кооперації, запровадження нових принципів взаємодії між кредитними кооперативами, впровадження нових стандартів у їхній діяльності.

Зараз у Російській Федерації зареєстровано 10 саморегулівних організацій, які об’єднують понад 1 150 кредитних кооперативів із сумарними активами понад 7,5 млрд рублів (реєстрація саморегулівних організацій розпочалася лише в серпні 2011 року, і зараз усі СРО перебувають в стані становлення). З метою виконання делегованих державою функцій, усі СРО повинні розробити та затвердити правила й стандарти, проводити виїзні та безвиїзні перевірки кредитних кооперативів, контролювати дотримання законодавства РФ та правил і стандартів СРО.

Звернення Російського мікрофінансового центру (як об’єднуючої структури для всіх СРО) до «Програми захисту вкладів» (ПЗВ) не було випадковим, адже ПЗВ (яка фактично виконує більшість функцій саморегулівної організації) володіє унікальною методикою проведення виїзного моніторингу кредитних спілок, який вже не один рік проводить у кредитних спілках-учасниках ПЗВ; та проводить глибокий структурний щомісячний аналіз звітних даних кредитних спілок.

Під час семінару «Проведення виїзних перевірок кредитних кооперативів» слухачі дізналися про особливості організації й проведення моніторингу, в тому числі про проблемні аспекти проведення моніторингу кредитного та депозитного портфелів й особливості аудиту бухгалтерії кредитних кооперативів. Надзвичайно актуальним питанням було проведення якісного аналізу кредитного портфеля та способи виявлення «прихованої простроченості».

У ході семінару було висвітлено такі питання, як особливості дистанційної перевірки внутрішніх документів кредитних кооперативів, специфіка бухгалтерського обліку та проведення аналізу фінансового стану кредитних кооперативів. «Родзинкою» семінару стало практичне заняття з оцінки фінансового стану кредитного кооперативу. Під час практикуму було продемонстровано способи «маніпуляції» фінансовими нормативами з боку кредитного кооперативу, але, використовуючи методику аналізу фінансового стану ПЗВ, було з’ясовано реальний фінансовий стан кредитного кооперативу.

Усі учасники семінарів (представники 7 саморегулівних організацій) високо оцінили професіоналізм викладачів, якість підготовлених матеріалів і практичних задач.

Сподіваємось, що кредитним кооперативам Росії та їх об’єднанням вдасться в стислі строки побудувати ефективну систему саморегулювання, яка б дала можливість мінімізувати ризики та забезпечити сталий розвиток кооперативів.

Інформацію надано Об'єднанням кредитних спілок «Програма захисту вкладів»


    

         

              
Авторизація


Думка експерта

2021 рік - 150-річчя від дня народження Лесі УкраїнкиСпоживачам — членам КС

Що таке кредитна спілка?

На яких принципах ґрунтується діяльність кредитної спілки?

Які нормативно-правові акти регулюють діяльність кредитних спілок?

Детальніше
 

                    
    Всі права захищено
2005-2010 © vaks.org.ua
designed by: maxprojects.net