Дарницький бульвар, 8-В, прим 170, м. Київ, 02192, Україна
тел./ф. (044) 298-07-70, e-mail: office@vaks.org.ua

Всеукраїнська Асоціація

кредитних спілок

  •  

Відбулася перша робоча зустріч представників кредитних спілок Киргизстану та України

 

На запрошення Національної Спілки кредитних спілок і кооперативів Киргизстану (НСКСиКК), Наринської регіональної Асоціації кредитних спілок (НАКС) і Регіональної Іссик-Кульської асоціації кредитних спілок (РИАКС) з 7 до 12 серпня 2011 р. за підтримки Німецького Товариства Технічного Співробітництва (GIZ) в рамках проекту технічної допомоги «Реформування фінансової діяльності на селі» GIZ/DGRV українська делегація в складі представників кредитних спілок-членів Всеукраїнської асоціації кредитних спілок (ВАКС) і Об’єднання кредитних спілок «Програма захисту вкладів» (ПЗВ) та представників виконавчої дирекції ВАКС і ПЗВ взяла участь у низці робочих зустрічей з представниками кредитних спілок Киргизстану, а також у круглому столі «Кооперативна система. Досвід і роль кооперативних банків».

За участі української делегації відбулися такі робочі зустрічі:

  • 7 серпня — з Національним союзом кредитних спілок та кооперативів Киргизстану;
  • 8 серпня — з представниками Наринської асоціації кредитних спілок Киргизстану;
  • 10 серпня — з Радою Національного союзу кредитних спілок та кооперативів Киргизстану;
  • 12 серпня — круглий стіл за участю представників НСКСиКК і Фінансової компанії по сприянню розвитку кредитних спілок Киргизстану «Кооперативна система. Досвід і роль кооперативних банків».

Окрім цього українська делегація взяла участь у робочих зустрічах з представниками кредитних спілок Киргизстану та в IX щорічному Спортивному турнірі кредитних спілок Киргизстану.

Під час зустрічей і нарад українська делегація ознайомилася з досвідом роботи кредитних спілок Киргизстану та Національної Спілки кредитних спілок і кооперативів Киргизстану. За підсумками досягнута попередня домовленість про підписання багатосторонньою угоди про співпрацю та підтримку професійного діалогу.


Про створення та діяльність кредитних спілок в Киргизстані

Національним банком Республіки Киргизстан (далі — НБРК) у 1996 році ініційовано створення кредитних спілок. Саме за НБРК законодавчо закріплено статус державного регулятора ринку кредитної кооперації.

Сьогодні в Киргизстані працює 215 кредитних спілок. Створити кредитну спілку в Киргизстані можуть 10 громадян — фізичних осіб, при цьому мінімальний внесок учасниками складає 1 000 сомів (1 долар США приблизно — 44 соми). Сумарні активи кредитних спілок Киргизстану становлять близько 20 млн євро, сумарна кількість членів — близько 30 тис. У середньому одна киргизька кредитна спілка об’єднує 200—300 членів.

Організаційно-правова форма кредитних спілок Киргизстану — фінансовий кооператив, діяльність якого зараз регулюється двома законами: «Про кооперацію» та «Про кредитні спілки».

Кредитні спілки Киргизстану можуть надавати фінансові послуги в сфері кредитування фізичним особам, кооперативам і фермерським господарствам, а також за наявності відповідної ліцензії Національного банку залучати під депозитні договори кошти своїх членів. Такі ліцензії у Киргизстані наразі мають лише 11 кредитних спілок.

Основними джерелами формування ресурсної бази кредитних спілок Киргизстану є такі:

  • пайові внески учасників (дохід розподіляють один раз на рік за рішенням загальних зборів; повернути внесок можливо лише після того, як загальні збори затвердять фінансовий звіт за попередній рік);
  • кредити Фінансової компанії по сприянню розвитку кредитних спілок Киргизстану;
  • кредити інших фінансових компаній (як правило, з іноземним капіталом).

Фінансова компанія по сприянню розвитку кредитних спілок Киргизстану була створена в 1996 року рішенням Національного банку Республіки Киргизстан у формі товариства з обмеженою відповідальністю для здійснення управління кредитною лінією (10 млн доларів США) Азіатського банку розвитку, залученою під гарантії Міністерства фінансів. Протягом наступних 10 років ФК повинна провести повний розрахунок з Азіатським банком розвитку.

Фінансова компанія має кредитувати кредитні спілки та надавати послуги з фінансового лізингу виробничим кооперативам. Кредитування спілок здійснюється під 10—15 % річних, у свою чергу, кредити своїм членам спілки надають під 20—25 % річних.

Слід звернути особливу увагу на те, що на початку серпня цього року НБРК ухвалив рішення про продаж кредитним спілкам Фінансової компанії по підтримці розвитку кредитних спілок. Фінансова компанія буде реорганізована в акціонерне товариство відкритого типу. Таким чином, за результатами проведення відкритої підписки на акції компанії кожна кредитна спілка Киргизстану зможе стати акціонером апексної фінансової установи, яка буде виконувати функцію підтримки ліквідності кредитних спілок, рефінансування та платіжної організації, члени кредитних спілок зможуть здійснювати грошові перекази як у рамках держави, так і із-за кордону.

Сьогодні фінансовій компанії потрібна капіталізація, проте кредитні спілки сподіваються, що на 75 % акцій своєї апексної структури вони знайдуть інвесторів.

Капітал планується формувати, залучаючи таких інвесторів, як Асоціація німецьких фольк та райффайзен банків (DGRV) та Oikocredit (Нідерланди). З часом фінансова компанія повинна перетворитися в банк у вигляді акціонерного товариства, притому в спеціалізований банк кредитних спілок з окремо визначеними на рівні законодавства вимогами.

При кредитуванні фізичних осіб і кооперативів спілки також використовують власні кошти, які надходять за рахунок різних внесків до кредитної спілки. Дохід на пайові внески нараховується за результатами роботи за рік, за рішенням загальних зборів кредитної спілки.

Національна Спілка кредитних спілок і кооперативів Киргизстану (НСКСиКК) створена в 2007 році. З 215 кредитних спілок, які сьогодні працюють у Киргизстані, до неї входять 140. Слід зазначити, що до створення Національної спілки в Киргизстані вже працювали 8 регіональних асоціацій кредитних спілок. Саме за їхнім рішенням у 2007 відбулося поєднання та створення Національної Спілки кредитних спілок і кооперативів Киргизстану, яка під своїм дахом об’єднала всі обласні асоціації й наразі є найпотужнішим і найчисленнішим об’єднанням кредитних спілок і виробничих кооперативів Киргизстану.

Фото з Киргизстану — у розділі «Фоторепортаж» >>>

 

    

         

              
Авторизація


Думка експерта

2021 рік - 150-річчя від дня народження Лесі УкраїнкиСпоживачам — членам КС

Що таке кредитна спілка?

На яких принципах ґрунтується діяльність кредитної спілки?

Які нормативно-правові акти регулюють діяльність кредитних спілок?

Детальніше
 

                    
    Всі права захищено
2005-2010 © vaks.org.ua
designed by: maxprojects.net