Дарницький бульвар, 8-В, прим 170, м. Київ, 02192, Україна
тел./ф. (044) 298-07-70, e-mail: office@vaks.org.ua

Всеукраїнська Асоціація

кредитних спілок

  •  

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ ВАКС з приводу тези А. Могильова про «поховання» кредитних спілок

З трибуни Верховної Ради України 14 січня 2011 р. пролунала теза міністра Міністерства внутрішніх справ пана А. Могильова про те, що «Мы внесли предложение наверх, чтобы кредитные союзы вообще похоронили. Это структуры, которые крайне слабо влияют на экономику страны».

Зі своєї сторони ВАКС вважає за необхідне заявити таке:

№ 01-07

від 14 січня 2011 р.

 

Адміністрація Президента України

Верховна Рада України

Кабінет Міністрів України

Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України

Міністерство внутрішніх справ України

 

Всеукраїнська асоціація кредитних спілок (далі — ВАКС), що представляє інтереси 151 кредитної спілки, членами яких у свою чергу є 623 900 українських громадян, з великим здивуванням сприйняла заяву, зроблену 14 січня 2011 р. з трибуни Верховної Ради України Міністром внутрішніх справ України паном А. Могильовом стосовно доцільності «поховання» кредитних спілок як таких, що вкрай слабо впливають на економіку держави, але водночас призводять до втрати коштів тисячами громадян.

Щодо тотального «поховання кредитних спілок». Українські кредитні спілки сьогодні — це перш за все 1,52 млн громадян України, які довірили кредитним спілкам мільярди гривень своїх заощаджень. При цьому, переважна більшість кредитних спілок (понад 90 %), не зважаючи на нещодавню фінансову кризу, продовжують ефективно, стабільно та прозоро працювати. І цей показник набагато кращий, ніж реальний стан на інших ринках фінансових послуг. То що й кого саме збирається «поховати» Міністерство внутрішніх справ на думку його міністра?

Щодо «слабкого впливу кредитних спілок на економіку держави». У період фінансової кризи більшість кредитних спілок, на відміну від банків, кредитували населення, залишаючись фактично єдиним джерелом фінансової підтримки для тисяч пересічних українців. І це при тому, що на відміну від банків кредитні спілки були невиправдано позбавлені будь-якої державної підтримки.

Кредитні спілки — це кредитні установи кооперативного типу, ринкова ніша яких — соціальне кредитування та мікрокредитування, орієнтоване на надання фінансових послуг переважно пенсіонерам і представникам малозабезпечених верств населення, дрібним підприємцям і фермерам, які не є пріоритетною клієнтською базою для банків. Кредитні спілки значною мірою сприяють підвищенню загального рівня купівельної спроможності та зайнятості населення, особливо в сільській місцевості.

Щодо масових зловживань з боку кредитних спілок і великої кількості пов'язаних з їхньою діяльністю кримінальних справ. Дійсно, і ми не приховуємо цього, на ринку присутня певна кількість кредитних спілок, які мають сьогодні нестабільний фінансовий стан і недостатній рівень платоспроможності, а відповідно і проблеми із розрахунками за зобов'язаннями перед вкладниками. І посадові особи частини з них порушили закон, за що мають понести невідворотне покарання. Але реально таких кредитних спілок — 43(!) з 700 працюючих на ринку, або близько 6 % від загальної кількості кредитних спілок. Саме стільки кредитних спілок сьогодні знаходиться в режимі особливого супроводження з боку регулятора в особі Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України. І саме щодо посадових осіб такої ж кількості кредитних спілок сьогодні наявні кримінальні справи по лінії Міністерства внутрішніх справ України за офіційними даними самого міністерства. То чому ж міністр Могильов дозволяє собі таким чином публічно висловлюватися про весь ринок?

Не можемо не звернути уваги на те, що з липня до грудня 2010 року працювала Тимчасова слідча комісія Верховної Ради України з питань розслідування обставин та причин сучасного стану справ у системі кредитної кооперації, яка детально і в повному обсязі провела аналіз ситуації на ринку кредитних спілок і підготувала відповідний звіт. На наше глибоке переконання, будь-якому державному службовцю варто детально ознайомитися з висновками, зробленими зазначеною ТСК, перш ніж виголошувати гучні заяви та просувати необґрунтовані «ініціативи на верх».

Сьогодні ринку кредитної кооперації дійсно потрібні

  • Фонд гарантування вкладів членів кредитних спілок або поширення на кредитні спілки юрисдикції вже існуючого Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
  • Механізм рефінансування з метою підтримання ліквідності кредитних спілок з боку кредитора останньої інстанції в особі Національного банку України.
  • Проведення законодавчої реформи у сфері діяльності кредитних спілок та державного регулювання такої діяльності.
  • Активізація та впорядкування роботи правоохоронних і контролюючих органів з метою реальної протидії проявам шахрайства у діях посадових осіб частини кредитних спілок та притягнення таких осіб до передбаченої законом відповідальності.

Саме цього ринок давно і безрезультатно очікує від держави, в тому числі і від правоохоронних органів. Однак, натомість протягом багатьох років ми часто отримуємо такого роду гучні безпідставні заяви, які розхитують довіру не лише до кредитних спілок, але й до всієї фінансової системи та держави в цілому.

Ми закликаємо високопосадовців усіх гілок української влади до послідовності в своїх справах і зваженості в своїх висловлюваннях. Адже влада - це в першу чергу відповідальність.

 

Президент ВАКС                                                                                                                                                                            В. Волковська

 

 

 

 

    

         

              
Авторизація


Думка експерта

2021 рік - 150-річчя від дня народження Лесі УкраїнкиСпоживачам — членам КС

Що таке кредитна спілка?

На яких принципах ґрунтується діяльність кредитної спілки?

Які нормативно-правові акти регулюють діяльність кредитних спілок?

Детальніше
 

                    
    Всі права захищено
2005-2010 © vaks.org.ua
designed by: maxprojects.net