Дарницький бульвар, 8-В, прим 170, м. Київ, 02192, Україна
тел./ф. (044) 298-07-70, e-mail: office@vaks.org.ua

Всеукраїнська Асоціація

кредитних спілок

  •  

Всеукраїнська асоціація кредитних спілок підтримує модернізацію аграрних розписок в рамках законопроєкту №2805-Д

Кредитні спілки у секторі агрофінансування мають великий потенціал: вони забезпечують фінансуванням сегмент мікро та малих агровиробників, котрі, з огляду на невеликий розмір, не користуються традиційними кредитними продуктами від банківських установ та сильно страждають від нестачі грошових ресурсів. Банки, своєю чергою, не мають можливості задовольнити попит таких агровиробників на фінансування, оскільки операційні витрати на оцінку, супровід та обслуговування кредиту перевищують очікуваний дохід банку від наданої позики. Поки невеликі агровиробники не можуть забезпечити своє господарство необхідними обіговими коштами, насінням та засобами захисту рослин, паливом та технікою – їхній розвиток залишатиметься обмеженим, а на рівні сектору держава щороку втрачатиме і в плані податків, і в плані виробничого потенціалу агросектору.

Однак як і банкам, кредитним спілкам необхідні сприятливі передумови та ефективні інструменти для кредитування членів-агровиробників. Таким інструментом стали аграрні розписки – інноваційний інструмент фінансування, що дозволяє кредиторам надавати позики, товарні кредити під заставу майбутнього врожаю. Аграрні розписки мають ряд вагомих переваг для користувачів та знайшли своє місце у різних секторах сільського господарства, а сам ринок за останні 6 років виріс до понад $1,5 млрд. У 2018 році Національна Комісія, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг, розширила можливості роботи з інструментом для кредитних спілок, погодивши проєкт тристороннього договору між кредитною спілкою, фермерським господарством та членом спілки з фінансовою аграрною розпискою у додатку. Це розширило можливості для кредитних спілок, які змогли кредитувати фермерські господарства у власності їхніх членів. Втім, з огляду на вартість операцій з аграрними розписками, потенціал для сегменту не реалізовано в повній мірі.

Зокрема, видача аграрної розписки відбувається через нотаріальне посвідчення та реєстрацію в Реєстрі аграрних розписок. Для цього нотаріусу потрібно перевірити великі масиві даних про боржника, зокрема і щодо його земельних ділянок, майбутній врожай з яких буде передано в заставу за аграрною розпискою. Цей процес доволі часозатратний, оскільки вимагає співставлення інформації з кількох державних реєстрів, відповідно, середня вартість видачі аграрної розписки наразі складає понад 30 тис грн. Для мікро та малих агровиробників це надто висока ціна порівняно з розміром позик, які залучаються.

Минулого року у Верховній Раді був зареєстрований законопроєкт №2805-Д щодо функціонування та обігу аграрних розписок. Ці зміни націлені на спрощення та здешевлення інструменту, що дозволило б також і кредитним спілкам більш активно використовувати аграрні розписки для кредитування мікро та малих фермерів. Очікується, що законодавчі зміни дозволять знизити вартість видачі аграрної розписки у десять разів.

Законопроєкт №2805-Д передбачає перетворення аграрної розписки у неемісійний цінний папір, що існує в формі електронного документа в Реєстрі аграрних розписок. Передбачається, що Реєстр буде модернізовано та інтегровано з іншими державними реєстрами та системами – ДРОРМ, ЄДР, Геокадастром та іншими. Це дозволить автоматично налагоджувати обмін інформацією між системами та автоматизувати процеси заповнення та перевірки даних про агровиробника. З огляду на можливості цифрових технологій користувачі – агровиробники та кредитори – зможуть самостійно здійснювати операції з аграрними розписками через ідентифікацію в Реєстрі за електронними цифровими підписами. Обов’язкове нотаріальне посвідчення аграрних розписок буде скасоване. Сукупність цих змін дозволить спростити та здешевити користування інструментом, що відкриє доступ мікро та малим виробникам до кредитування, а кредитним спілкам дасть можливість пропонувати своїм членам вигідні умови.

Також законопроєкт передбачає розширення роботи аграрних розписок на інші сектори сільського господарства, зокрема тваринництво, садівництво, продукцію первинної переробки, оскільки дає можливість агровиробникам передавати в заставу широкий перелік майбутньої сільськогосподарської продукції – м’ясо, мед, молоко, первинну переробку тощо. Тож не лише фермери у секторі рослинництва, але й невеликі молочні та м’ясні ферми, пасічники та інші зможуть залучати фінансування за аграрними розписками.

 

Всеукраїнська асоціація кредитних спілок позитивно оцінює запропоновані законодавчі зміни та очікує прийняття Законопроєкту №2805-Д в першому читанні вже найближчим часом у сесійній залі парламенту.

 

    

         

              
Авторизація


Думка експерта

2021 рік - 150-річчя від дня народження Лесі УкраїнкиСпоживачам — членам КС

Що таке кредитна спілка?

На яких принципах ґрунтується діяльність кредитної спілки?

Які нормативно-правові акти регулюють діяльність кредитних спілок?

Детальніше
 

                    
    Всі права захищено
2005-2010 © vaks.org.ua
designed by: maxprojects.net