Дарницький бульвар, 8-В, прим 170, м. Київ, 02192, Україна
тел./ф. (044) 298-07-70, e-mail: office@vaks.org.ua

Всеукраїнська Асоціація

кредитних спілок

  •  

ВАКС підготувала та направила до державних органів та Верховної Ради України листи з приводу підтримки ринку кредитних спілок

Всеукраїнська асоціація кредитних спілок звернулася до Верховної Ради України та державних органів з проханням підтримати ринок кредитних спілок:

«Розуміючи відповідальність кредитних спілок перед громадою, керуючись можливістю створювати електронні петиції, була зареєстрована петиція Президенту України «Припинити знищення і забезпечити розвиток кредитних спілок» (№22/004621-еп).

На даний час вказану петицію підписали вже більше 14 600 осіб! І це незважаючи на те, що величезна кількість членів кредитних спілок, маючи бажання підтримати петицію, на жаль,  з об'єктивних причин не можуть це зробити: це і  малозабезпечені члени кредитної спілки, і пенсіонери, які не володіють в достатній мірі навичками роботи з комп'ютерною технікою,  і жителі маленьких селищ, де відсутня Інтернет - мережа. Також, на активність голосування в певний період вплинула неможливість віддати свій голос з технічних причин, коли, протягом певного часу, на сайті Адміністрації Президента  було зупинено роботу розділу «Петиції».

Прохання припинити знищення кредитних спілок викликано тим, що в діяльності кредитних спілок - членів ВАКС, як і інших кредитних спілок, виникло ряд проблемних питань, які самостійно, без прийняття відповідних, можливо політичних, рішень на державному рівні, вирішити дуже складно.

Вкрай болючими та такими, що можуть призвести до знищення ринку кредитних спілок, є питання запровадження реєстраторів розрахункових операцій на ринку фінансових послуг та позбавлення кредитних спілок можливості отримати статус неприбутковості.

По суті, обліково - реєструюча система (ОРС) небанківських фінансових установ дублює функції реєстраторів розрахункових операцій (РРО), оскільки основним завданням і першої і другої є реєстрація господарської операції (в нашому випадку  - фінансової послуги). Як РРО, так і ОРС забезпечують унеможливлення щодо внесення змін в облік операцій, які реєструються за їх допомогою.

Отже, зобов'язання використовувати РРО при вже існуючому обов'язку для небанківських фінансових установ використовувати ОРС фактично не посилить контроль за обліком розрахунків за фінансово-кредитними операціями, а просто створить подвійний облік (реєстрацію) таких операцій.

За попередніми розрахунками запровадження РРО в кредитній спілці вимагатиме витрат на суму більше 30 тисяч на рік.  Таким чином, введення обов'язку застосування РРО однозначно вплине на собівартість фінансових послуг та призведе виключно до подорожчання фінансових послуг для споживачів. Окрім того, РРО не адаптовані до ринку фінансових послуг, а відповідно, будь - яка перевірка з боку фіскальних органів призведе до накладання штрафних санкцій, які ще більшим фінансовим навантаженням ляжуть на громадян - членів кредитних спілок. 

В  умовах погіршення економічного становища в державі, вказані витрати тільки ще більше підкосять небанківський фінансовий сектор, який і так переживає доволі нелегкі часи, та негативно відобразяться на споживачах ринку фінансових послуг, призведуть до ліквідації частини кредитних спілок та можливої втрати робочих місць в регіонах.

З моменту проголошення незалежності України кредитні спілки мали статус неприбуткових організацій. Це було зумовлено тим, що кредитні спілки, засновуються лише фізичними особами та за рахунок внесків цих фізичних осіб - членів кредитних спілок, не маючи на меті прибутку, здійснюють виключно фінансову взаємопідтримку своїх членів - пересічних українських громадян.

Зі 102 країн світу, де працюють кредитні спілки, у 76 країнах кредитні спілки - неприбуткові. Пільгове оподаткування діяльності кредитних спілок е загальноприйнятою світовою практикою.

Запровадження сплати кредитними спілками податку на прибуток неминуче призведе до підвищення вартості кредитів ті зменшення ставок по депозитах.  Зменшаться суми коштів, які кредитна спілка спрямовує на збільшення власного та резервного капіталу.

Протягом всього 2015 року, зокрема, з ініціативи або за участю ВАКС, з зазначених вище питань було проведено безліч робочих зустрічей з представниками державних органів, круглих столів, направлено декілька спільних звернень учасників ринку небанківських фінансових послуг до органів державної влади, але результати роботи державних органів, які б сприяли розвитку ринку кредитних спілок, для ринку не відчутні.

Також, з метою привернути увагу до проблематики кредитних спілок 20 жовтня був проведений Форум українських кредитних спілок.

Враховуючи викладене, ВАКС просить звернути увагу на сьогоденні, нагальні проблемні питання діяльності ринку кредитних спілок, які не можуть бути врегульовані самостійно кредитними спілками внаслідок об'єктивних факторів, та підтримати законопроекти №№3480 та 3481 від 13.11.2015, які можуть їх вирішити»


Постійна адреса новини на сайті ВАКС 
http://vaks.org.ua/?id_news=1297

 

    

         

              
Авторизація


Думка експерта

2021 рік - 150-річчя від дня народження Лесі УкраїнкиСпоживачам — членам КС

Що таке кредитна спілка?

На яких принципах ґрунтується діяльність кредитної спілки?

Які нормативно-правові акти регулюють діяльність кредитних спілок?

Детальніше
 

                    
    Всі права захищено
2005-2010 © vaks.org.ua
designed by: maxprojects.net