Дарницький бульвар, 8-В, прим 170, м. Київ, 02192, Україна
тел./ф. (044) 298-07-70, e-mail: office@vaks.org.ua

Всеукраїнська Асоціація

кредитних спілок

  •  

Складнощі, що долають кредитні спілки на своєму шляху

Як сьогодні змінився портрет потенційного позичальника в порівнянні з 2014 роком? Чи легко на зараз отримати готівковий кредит у кредитній спілці? Якою буде ситуація навколо кредитування фізичних осіб до кінця 2015 року? Чого слід очікувати на депозитних рахунках спілок? Чи можна взагалі спрогнозувати, чого чекати в 2016 році?

Для діяльності кредитних спілок ці питання є надзвичайно важливими. І тут перерахована лише невелика частина з багатьох, на які важко знайти відповідь. Криза в країні призвела до неминучих наслідків — у тому числі вплинула на платоспроможність не тільки населення, а й більшості фінансових установ, особливо тих, що працюють із незахищеними верствами населення. Не виключенням є й кредитні спілки, робота яких завжди була направлена на кредитування простих громадян із середнім і нижче середнього рівнем доходів як у великих містах, так і в найвіддаленіших від мегаполісів куточках України.

Багатьом кредитним спілкам довелося скоротити обсяги видачі кредитів населенню. Якщо звернути увагу на звітність кредитних спілок-членів ВАКС, у першій половині 2015-го вони видали кредитів на суму 370 млн грн, тоді як минулого року за цей же період — на суму 451 млн грн.

Та з кожним днем кредитувати членів спілки стає все важче. З одного боку, через зростання вартості позик і погіршення економічного й соціального становища в країні навіть сумлінні й якісні позичальники намагаються менше користуватися кредитами. З іншого боку, кредитні спілки обережніше ставляться до кредитування нових позичальників, висуваючи до них більш жорсткі вимоги, аби з найменшими втратами пережити важкі часи та зберегти кошти людей, котрі довірили їм свої заощадження.

Проте в умовах стрімкого зростання вартості життя у вигляді подорожчання навіть найнеобхіднішого, підвищення в рази плати за комунальні послуги в кредитних спілках-членах ВАКС спостерігається певне погіршення якості кредитного портфеля на фоні його скорочення. З початку 2015-го в кредитних спілках асоціації сума кредитів із порушенням режиму сплати зросла  ще на 7,4 млн грн (6,2 % ) при скороченні кредитного портфеля на 27,6 млн грн (3,7 %). Таким чином, на кінець першої половини 2015 року загальна заборгованість за простроченими та неповерненими кредитами кредитних спілок-членів ВАКС досягла 17,7 % (127,4 млн грн) кредитного портфеля, розмір якого становив 719,2 млн грн, у той час як на початок року цей показник складав 16,1 %.

Водночас зазначимо, що за даними НБУ сума кредитів із порушенням режиму сплати в першій половині 2015 року зросла на 39,1 % при збільшені кредитного портфеля на 0,4 %. Отже, частка простроченої заборгованості за кредитами в загальній сумі кредитів, наданих банками станом на 01.07.2015 року складає 18,7 %.

Маючи певні проблеми із кредитуванням і поверненням кредитів, спілки стикнулись із відчутним відтоком вкладів. Зокрема, за першу половину 2015 р. сума внесків (вкладів) на депозитних рахунках кредитних спілок-членів ВАКС зменшилась на 39,7 млн грн (8,2 %) і складає 445,1 млн грн. Зазначимо, за 2014 рік депозитний портфель кредитних спілок-членів ВАКС зменшився на 75 млн грн (на 13,3 %).

Доводиться констатувати, що з початку 2015 року в таких складних умовах кредитні спілки-члени ВАКС втратили 32,7 млн грн (4 %) активів, тоді як у 2014 році за такий же період активи зменшилися на 21,4 млн грн (2,4 %). Загальна сума активів кредитних спілок-членів ВАКС на кінець першого півріччя 2015 р. складає 776,5 млн грн.

На жаль фінансово-економічна криза продовжує негативно впливати як на доходи населення, так і на діяльність кредитних спілок. Як наслідок «вимальовується» основна проблема кредитування, збільшення кількості проблемних позичальників, спостерігається відтік вкладів, витрати перевищують доходи, а нові законотворчі процеси аж ніяк не полегшують і не вирішують проблеми, що постали останнім часом.

Зокрема, збиток кредитних спілок-членів ВАКС станом на 30.06.2015 р. складає 6,6 млн грн, тоді як на початок року цей показник сягав 2,4 млн грн. При цьому, за рішенням спостережних рад усі збитки кредитних спілок-членів ВАКС, які складали на початок року, були покриті за рахунок резервних капіталів, сформованих нашими кредитними спілками.

Зауважимо, що резервний капітал кредитних спілок-членів ВАКС, який є власністю спілки, складає 76,3 % усього капіталу спілок асоціацій, який на кінець першого півріччя 2015 року складає 276 млн грн. За рахунок зростання капіталу та його складових, а саме резервного та пайового капіталів, кредитні спілки-члени ВАКС зменшують ризики в своїй діяльності.

Сподіваємося, що попри всі складнощі, кредитні спілки-члени ВАКС завдяки своєму професіоналізму та згуртованості зможуть забезпечити достатній рівень ліквідності й капіталу.


Постійна адреса новини на сайті ВАКС 
http://vaks.org.ua/?id_news=1264

    

         

              
Авторизація


Думка експерта

2021 рік - 150-річчя від дня народження Лесі УкраїнкиСпоживачам — членам КС

Що таке кредитна спілка?

На яких принципах ґрунтується діяльність кредитної спілки?

Які нормативно-правові акти регулюють діяльність кредитних спілок?

Детальніше
 

                    
    Всі права захищено
2005-2010 © vaks.org.ua
designed by: maxprojects.net