Дарницький бульвар, 8-В, прим 170, м. Київ, 02192, Україна
тел./ф. (044) 298-07-70, e-mail: office@vaks.org.ua

Всеукраїнська Асоціація

кредитних спілок

  •  

Кредитні спілки намагаються долати фінансову кризу, нагальні проблеми й беруть активну участь у захисті національних інтересів держави та пересічних громадян

Анексія Криму, бойові дії на Сході, фінансова криза, криза банківської системи затягнули нашу країну в прірву політико-економічної, соціальної й енергетичної кризи.

Уже в першій половині 2014 року довелося визнати, що в країні настав переломний етап її розвитку. Планувати чи прогнозувати сьогодні економічну ситуацію навіть на найближчі місяці надзвичайно складно. У таких умовах з величезними труднощами стикаються будь-які фінансові установи, а особливо ті, що працюють з пересічними громадянами, незахищеними та малозабезпеченими верствами населення.

З початку 2014 року в таких складних умовах кредитні спілки-члени ВАКС втратили 80 млн грн (8,5 %) активів, тоді як за попередній, 2013-ий, рік приріст активів склав 113,8 млн грн (13,8 %). Закономірно, що через бойові дії на Сході найбільш відчутний спад активів відбувся в кредитних спілках Східного регіону, активи яких скоротились на 50 млн грн (21,7 %).

Слід констатувати, що за підсумками 2014 року четверту частину ринку займають кредитні спілки-члени ВАКС. У той же час, в спілок-членів ВАКС:

  • 450 тисяч громадян (50 % від загальної кількості членів спілок України);
  • 858,9 млн грн активів, тобто 35 % ринку;

Враховуючи події в країні, більшість кредитних спілок-членів ВАКС вжили всіх заходів для зменшення ризиків. Зокрема, обмежили кредитування й підвищили вимоги до потенційних позичальників, аби убезпечити себе від зниження якості кредитного портфеля. Дотримуючись таких пріоритетів у своїй роботі, обсяг кредитування своїх членів за 2014 рік порівняно з 2013 роком кредитні спілки зменшили на 154,5 млн грн (14,5 %). Проте масові скорочення та заборгованість по заробітній платі на фоні стрімкого зростання вартості життя у вигляді подорожчання навіть найнеобхіднішого, підвищення в рази плати за комунальні послуги, внесли свої корективи в буденну реальність пересічних українців, що відобразилося й на діяльності кредитних спілок. Як наслідок - погіршення якості кредитного портфеля на фоні його зменшення.

У 2014 році в кредитних спілок-членів ВАКС сума кредитів з порушенням режиму сплати зросла на 27,6 млн грн (27,2 %) при скорочені кредитного портфеля на 24,9 млн грн (3 %), тоді як у 2013-ому заборгованість за неповернутими та простроченими кредитами зросла лише на 3,3 млн грн (3,4 %) на фоні збільшення кредитного портфеля на 60,8 млн грн (8%). Таким чином, заборгованість за неповернутими й простроченими кредитами в кредитних спілок-членів ВАКС за 2014 рік зросла та склала 16,3 % кредитного портфеля, розмір якого встановив 792,4 млн грн, у той же час на початок цього ж року цей показник складав 12,4 % при розмірі кредитного портфеля 817,3 млн грн.

Варто зазначити, що стрімке погіршення якості кредитного портфеля зумовлене падінням показників кредитних спілках Східного регіону, в яких сума прострочених і неповернених кредитів протягом 2014 року зросла на 48 % при зменшенні портфеля на 26,1 % (52,4 млн грн). У результаті, станом на 31.12.2014 року сума простроченості в кредитних спілках Сходу сягнула 30 % кредитного портфеля. Натомість, найменший приріст заборгованості за неповернутими та простроченими кредитами продемонстрували кредитні спілки Західного регіону - на 8,9 % при збільшенні кредитного портфеля на 2,6 %.

Водночас, на фоні значного знецінення національної валюти, падіння реального сектора економіки, зростання рівня безробіття в Україні зменшилась купівельна спроможність населення. Таким чином, як і банки, кредитні спілки стикнулися з відчутним відтоком вкладів. Зокрема, у 2014 році сума внесків (вкладів) на депозитних рахунках кредитних спілок-членів ВАКС зменшилась на 17,4 % (106,5 млн грн) і склала 504,1 млн грн, у той же час за дев'ять місяців минулого року їхній депозитний портфель виріс на 15,3 % (80,9 млн грн).

При цьому роботу кредитних спілок ускладнює настання проблем в банківській системі, що супроводжується масовим банкрутством банків та їх виходом з ринку. Кредитні спілки стикнулись з проблемою пошуку шляхів безпечного збереження вільних коштів. Крім того, неможливість вчасно повертати кошти з поточних і депозитних рахунків у банках призводить до виникнення проблем з ліквідністю. Тимчасова нездатність спілки повернути вкладникам їхні вклади через розрив ліквідності може спричинити паніку та масовий відтік вкладів з кредитної спілки, що вже ставить під загрозу платоспроможність спілки та блокування її рахунків.

Зниження купівельної й кредитоспроможності українців на фоні девальвації гривні, відтік вкладів (внесків) з депозитних рахунків, падіння соціально-економічних показників певною мірою погіршили фінансовий стан кредитних спілок-членів ВАКС.

Водночас, кредитні спілки-члени ВАКС вжили заходів задля зменшення ризиків, зокрема за рахунок зростання капіталу та його складових, а саме резервного та пайового капіталів.

Проте, варто зазначити, що незважаючи на події в країні капітал кредитних спілок-членів ВАКС і надалі зберігає позитивну динаміку та станом на 31.12.2014 року склав 269,8 млн грн, що на 1,6 % більше, порівняно з початком року. При цьому 77,6 % капіталу кредитних спілок-членів ВАКС складає резервний капітал, який є власністю кредитної спілки.

Крім того, більшій частині Східних кредитних спілок, навіть в умовах війни, постійних перебоїв або взагалі відсутності світла та зв'язку, вдається продовжувати роботу та виконувати свої зобов'язання перед вкладниками спілки. Це можливо завдяки високому рівню їхньої капіталізації. До сьогодні кредитні спілки-члени ВАКС залишаються найбільш капіталізованими кредитними спілками України та власним капіталом покривають кожну другу гривню вкладу.


Постійна адреса новини на сайті ВАКС 
http://vaks.org.ua/?id_news=1216

 

 

    

         

              
Авторизація


Думка експерта

2021 рік - 150-річчя від дня народження Лесі УкраїнкиСпоживачам — членам КС

Що таке кредитна спілка?

На яких принципах ґрунтується діяльність кредитної спілки?

Які нормативно-правові акти регулюють діяльність кредитних спілок?

Детальніше
 

                    
    Всі права захищено
2005-2010 © vaks.org.ua
designed by: maxprojects.net