Дарницький бульвар, 8-В, прим 170, м. Київ, 02192, Україна
тел./ф. (044) 298-07-70, e-mail: office@vaks.org.ua

Всеукраїнська Асоціація

кредитних спілок

  •  

Проект USAID/FINREP-II презентував дослідження «Аналіз судової практики у справах, пов’язаних із захистом споживачів фінансових послуг»

Вчора, 23 грудня, ВАКС взяла участь у заході Проекту USAID/FINREP-II, присвяченому презентації дослідження «Аналіз судової практики у справах, пов'язаних із захистом споживачів фінансових послуг».

Проблема судового захисту прав споживачів фінансових послуг залишається складним питанням. Саме тому Програма USAID/FINREP-II провела перший в Україні аналіз судової практики в справах, пов'язаних із захистом прав споживачів фінансових послуг. Метою дослідження було виявити випадки неоднакового чи неправильного застосування норм законодавства при вирішенні спорів між фінансовими установами та споживачами фінансових послуг, а також напрацювати кроки, які можуть зробити законодавчий орган, судові органи й інші зацікавлені особи для поліпшення судового захисту прав учасників цих правовідносин.

Хочемо висловити окрему подяку пані Роксолані Ханик-Посполітак за її роботу в опрацюванні судових рішень, що стосуються взаємовідносин між кредитними спілками та їхніми членами. У своїх висновках, зроблених на підставі ґрунтовного аналізу судових справ, пані Роксолана зазначила:

1. Судова практика за участю споживачів та кредитних спілок є поширеною, що зумовлено насамперед розвитком ринку фінансових послуг, орієнтованого на споживче мікрокредитування та обслуговування соціально незахищених категорій населення.

2. Споживачі звертаються до суду із позовами не лише щодо стягнення заборгованості, упущеної вигоди, інфляційних втрат, річних процентів, моральної шкоди, неустойки, але і щодо тлумачення умов правочину.

3. Основними проблемними питаннями судової практики можна назвати такі:

  • недостатнє розуміння судами суті та правового регулювання кредитних правовідносин, відмінності між депозитними договорами та пайовими (членськими) внесками до капіталу кредитних спілок. У практиці трапляються
  • випадки безпідставного поширення судами законодавства про захист прав споживачів на випадки повернення пайових (членських) внесків кредитної спілки;
  • різні підходи до кваліфікації зазначення у договорі споживчого кредиту поряд з фіксованою процентною ставкою також і іншої фіксованої процентної ставки, що застосовується у разі порушення умов договору та більш ніж на 50 % перевищує вартість фінансової послуги (вартість кредиту). Одні суди вважають, що така процентна ставка є зміною умов договору, а тому вона не має компенсаційної природи. Інші суди відносять таку процентну ставку до компенсації, оскільки вона застосовується у разі невиконання зобов'язань за договором;
  • визнання недійними кредитних договорів, у змісті яких відсутні умови щодо розміру річної процентної ставки та графіку повернення кредиту.

Користуючись наданою Проектом можливістю взяти участь у панельній дискусії, президент ВАКС у своєму виступі зазначила про те, що всі члени кредитних спілок певною мірою є співвласниками, членами фінансової установи, які, окрім різних прав та обов'язків, мають право брати активну участь у прийнятті рішень. Також Вікторія Волковська звернула увагу присутніх на недостатню фінансову обізнаність багатьох споживачів фінансових послуг та їхнє небажання ретельно розібратися з умовами отримання фінансової послуги, що в подальшому часто призводить до виникнення спорів і претензій. В. Волковська запропонувала приділити максимальну увагу просвітницькій роботі з населенням.


Постійна адреса новини на сайті ВАКС 
http://vaks.org.ua/?id_news=1178

 

 

    

         

              
Авторизація


Думка експерта

2021 рік - 150-річчя від дня народження Лесі УкраїнкиСпоживачам — членам КС

Що таке кредитна спілка?

На яких принципах ґрунтується діяльність кредитної спілки?

Які нормативно-правові акти регулюють діяльність кредитних спілок?

Детальніше
 

                    
    Всі права захищено
2005-2010 © vaks.org.ua
designed by: maxprojects.net