Дарницький бульвар, 8-В, прим 170, м. Київ, 02192, Україна
тел./ф. (044) 298-07-70, e-mail: office@vaks.org.ua

Всеукраїнська Асоціація

кредитних спілок

  •  

Долаючи величезні труднощі, кредитні спілки продовжують свою діяльність

Низка подій, що захлеснула Україну наприкінці минулого року та продовжує затягувати країну в прірву політико-економічної, соціальної й енергетичної кризи, вже почала відчутно бити по найменш захищеним верствам населення.

Масові скорочення та заборгованість за заробітною платою на фоні стрімкого зростання вартості життя у вигляді подорожчання навіть найнеобхіднішого, підвищення в рази плати за комунальні послуги тощо стали буденною реальністю для пересічних українців. Закономірно, що в таких умовах з величезними труднощами стикаються будь-які фінансові установи й особливо ті, що працюють із незахищеними верствами населення. Не виключенням є й кредитні спілки, робота яких завжди була направлена на кредитування простих громадян із середнім і нижче середнього рівнем доходів як у великих містах, так і в найвіддаленіших від мегаполісів куточках України.

За дев'ять місяців роботи в таких надзвичайно складних умовах кредитні спілки-члени ВАКС втратили 37 млн грн (4,1 %) активів, які станом на 30.09.2014 року склали 870,3 млн грн, хоча у це же період попереднього, 2013-го, спостерігався приріст активів (тоді активи зросли на 12,4 %). Закономірно, що через бойові дії на Сході найбільш відчутний спад відбувся в кредитних спілках Східного регіону, активи яких скоротились на 41,3 млн грн, або на 20 %.

На фоні значного, зрозумілого відтоку вкладів, з початку року на ринку спостерігається скорочення кредитного портфеля та певне погіршення його якості.

Якщо в 2013 році обсяг прострочених і неповернених кредитів дорівнював лише 13 %, то за 9 місяців 2014 року ця цифра зросла до 16,5 % кредитного портфеля, розмір якого у кредитних спілок-членів ВАКС становить 796,0 млн грн.

При цьому необхідно зазначити, що відчутне погіршення показників діяльності кредитних спілок-членів ВАКС в першу чергу зумовлено падінням показників кредитних спілок Східного регіону, в яких сума прострочених і неповернених кредитів за дев'ять місяців поточного року зросла аж на 41,6 % (12,8 млн грн) на фоні скорочення на 21,6 % (39,6 млн грн) суми залишків по кредитах. У результаті станом на 30.06.2014 року сума простроченості в Східних кредитних спілках сягнула 30 % кредитного портфеля.

Натомість Західні кредитні спілки та спілки Центрального регіону продемонстрували навіть зростання кредитного портфеля на 4 % (15,4 млн грн) та 5,6 % (9,7 млн грн) відповідно при збільшенні суми прострочених і неповернених кредитів на 12 % (5,2 млн грн) та 35,1 % (7,9 млн) відповідно.

Стрімке зниження платоспроможності потенційних позичальників примушує кредитні спілки обережніше ставитись до кредитування та підвищувати вимоги до нових позичальників аби з найменшими втратами пережити важкі часи та зберегти кошти людей, котрі довірили їм свої заощадження. Дотримуючись зазначених вище пріоритетів, кредитні спілки-члени ВАКС видали протягом дев'яти місяців 2014 року 691,1 млн грн, що на 110,6 млн грн (13,8 %) менше, ніж за аналогічний період минулого року.

Водночас, маючи певні проблеми із кредитуванням та поверненням кредитів, спілки стикнулись із відчутним відтоком вкладів. Зокрема, з початку 2014 року сума внесків (вкладів) на депозитних рахунках кредитних спілок-членів ВАКС зменшилась на 52,1 млн грн (9 %) та склала 523,6 млн грн, у той час як за дев'ять місяців минулого року їхній депозитний портфель виріс на 63 млн грн (11,6 %).

Слід відмітити, що кредитні спілки Східного регіону в дуже важких умовах вимушені були масово повертати вклади, сума яких зменшилась з початку року на 35,8 млн грн (33 %), у той час як на Заході та в Центрі країни депозитний портфель кредитних спілок-членів ВАКС скоротився не так відчутно, а саме на 16,5 млн (5,5 %) та 4,4 млн грн (3,7 %) відповідно.

При цьому роботу кредитних спілок ускладнює настання глибокої кризи банківської системи, що супроводжується масовим банкрутством банків та їх виходом з ринку. Кредитні спілки стикнулись з проблемою пошуку шляхів безпечного збереження вільних коштів. Крім того, неможливість вчасно повертати кошти з поточних і депозитних банківських рахунків може призвести до виникнення проблем з ліквідністю. У той же час, тимчасова нездатність спілки повернути вкладникам вклади через розрив ліквідності може спричинити паніку серед вкладників і масовий відтік вкладів з кредитної спілки, що вже ставить під загрозу платоспроможність спілки та взагалі можливість її подальшого існування.

Таким чином, кредитні спілки-члени ВАКС, підвищивши вимоги до потенційних позичальників та надаючи перевагу позичальникам із позитивною кредитною історією задля мінімізації кредитних ризиків, долаючи усі перешкоди, продовжують працювати в складних умовах, аби люди не втратили свої, можливо, останні заощадження та мали можливість отримати в тимчасове користування іноді життєво необхідні кошти.

Крім того, частині Східних кредитних спілок, навіть в умовах війни, непрацюючих банків, постійних перебоїв зв'язку, вдалось продовжувати роботу та навіть виконати свої зобов'язання перед вкладниками. У першу чергу, це стало можливим завдяки дуже високому рівню капіталізації кредитних спілок-членів ВАКС, які залишаються найбільш капіталізованими кредитними спілками України, адже власним капіталом покривають кожну другу гривню вкладу. Зокрема, капітал кредитних спілок-членів ВАКС, незважаючи на події в країні, й надалі зберігає позитивну динаміку та станом на 30.09.2014 року склав 293,2 млн грн, що на 8,3 % більше порівняно з початком року. При цьому 69,4 % капіталу кредитних спілок-членів ВАКС складає резервний капітал, який є власністю кредитної спілки.

Підготовлено ВАКС


Постійна адреса новини на сайті ВАКС 
http://vaks.org.ua/?id_news=1166

 

 


 

    

         

              
Авторизація


Думка експерта

2021 рік - 150-річчя від дня народження Лесі УкраїнкиСпоживачам — членам КС

Що таке кредитна спілка?

На яких принципах ґрунтується діяльність кредитної спілки?

Які нормативно-правові акти регулюють діяльність кредитних спілок?

Детальніше
 

                    
    Всі права захищено
2005-2010 © vaks.org.ua
designed by: maxprojects.net