Дарницький бульвар, 8-В, прим 170, м. Київ, 02192, Україна
тел./ф. (044) 298-07-70, e-mail: office@vaks.org.ua

Всеукраїнська Асоціація

кредитних спілок

  •  

ДЕРЖАВА, КРЕДИТНІ СПІЛКИ, СПОЖИВАЧІ: ЗАХИСТ ПРАВ І БАЛАНС ІНТЕРЕСІВ

За ініціативи ВАКС і ПЗВ 3 жовтня був організований і проведений круглий стіл «ДЕРЖАВА, КРЕДИТНІ СПІЛКИ, СПОЖИВАЧІ: ЗАХИСТ ПРАВ ТА БАЛАНС ІНТЕРЕСІВ».

У цьому заході взяли участь представники Національного банку України, Міністерства фінансів України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг України, представники об'єднань ВАКС, ПЗВ, НАКСУ й керівники кредитних спілок.

Під час роботи круглого столу обговорювали питання щодо:

  • забезпечення захисту вкладів (депозитів) громадян України-членів кредитних спілок;
  • повернення грошей, вкладених кредитними спілками до банків, які оголошено неплатоспроможними;
  • взаємодія кредитних спілок з Національним банком України та Фондом гарантування вкладів фізичних осіб;
  • розміщення коштів кредитними спілками в банках - зобов'язання та відповідальність;
  • доступ до правдивої інформації та реального аналізу фінансового стану банків.

Організатори круглого столу пропонували представникам державних органів знайти спільне вирішення питань довіри населення до фінансового сектору та захисту інтересів пересічних громадян.

Учасники ринку вкотре наголосили на тому, що українські кредитні спілки — неприбуткові організації, засновані фізичними особами на кооперативних засадах з метою задоволення потреб їхніх членів у взаємному кредитуванні. Їхня ринкова ніша — соціальне мікрокредитування, їхні члени — пересічні, у більшості своїй малозабезпечені, громадяни України.

Проте на відміну від окремих банків, які, маючи державну підтримку ліквідності й рефінансування, оголосили себе неплатоспроможними, кредитні спілки, без будь-якої державної фінансової підтримки як у 2008—2010 роках, так і нині, не зупиняють свою діяльність, продовжують, попри всі негаразди, намагаються кредитувати й виконувати фінансові зобов'язання перед своїми вкладниками.

На вимогу діючого законодавства частину грошей (членів кредитних спілок) кредитні спілки розмістили на поточних і депозитних рахунках банків. Обираючи банк для розміщення коштів, кредитні спілки керуються офіційно оприлюдненими Національним банком України показниками фінансової діяльності банків і значенням їхніх економічних нормативів.

У той же час, сьогодні значна кількість спілок не може отримати свої кошти з поточних і депозитних рахунків банків, які оголосили себе неплатоспроможними. ВАКС неодноразово зверталась до НБУ та ФГВФО з проханням вирішити питання щодо повернення грошей членам кредитних спілок, проте жодних конструктивних рішень або пропозицій не отримала.

Представники ринку кредитної кооперації підкреслили: природа грошей, що кредитні спілки розміщують у банках, - не кредити банків, не кошти, запозичені в іноземних інвесторів. Це — кошти пересічних українських громадян.

Кредитні спілки виявились заручниками банків і неправдивої інформації про їхній фінансовий стан. 

Учасники ринку наголосили про те, що піклуючись про громадян України, Держава, Верховна Рада, Національний банк України та Фонд гарантування вкладів фізичних осіб мають і можуть вирішити порушене питання.

Серед інших пропозицій представники ринку кредитної кооперації зазначили про те, що необхідно:

1. Забезпечити захист прав членів кредитних спілок і вдосконалити систему державного нагляду та регулювання діяльності банків.

2. Задля утримання довіри населення до фінансового сектору захистити вклади (депозити) членів кредитних спілок.

3. Кошти, що належать членам кредитних спілок-фізичним особам і були вкладені на рахунки у банки кредитними спілками, розглядати як кошти вкладників банків і відповідно до статті 26 Закону України «Про гарантування вкладів фізичних осіб» гарантувати їх відшкодування в розмірі вкладу:

  • зазначені кошти віднести до четвертої черги вимог кредиторів;
  • розглянути питання повернення вкладів членам кредитних спілок через повернення їхніх вкладів шляхом нарахування на особисті рахунки у розмірі відповідно депозитних договорів укладених з кредитними спілками.

Керівники кредитних спілок зауважили: в разі неповернення цих коштів, а відповідно — унеможливлення кредитними спілками повернути їх членам кредитних спілок, соціальна напруга неминуча. Всім слід розуміти, що це погіршить фінансовий стан і без того малозабезпечених пересічних українців, викличе чергову хвилю недовіри до фінансової системи.

І представники державних органів, й учасники ринку дійшли згоди, що своєчасне прийняття змін до законодавства щодо створення системного банку для кредитних спілок, системи гарантування вкладів (внесків), потужної системи пруденційного нагляду, могло б запобігти виникненню сьогоднішньої ситуації. На жаль, своєчасно такі заходи не були здійснені, що в теперішній складний період болюче відображається на діяльності кредитних спілок. І, напевно, хоч і з запізненням, але такі зміни потрібні в законодавстві, а заходи повинні бути впроваджені.

Організатори круглого столу висловлюють щиру подяку всім учасникам круглого столу та сподіваються на подальшу співпрацю.


Постійна адреса новини на сайті ВАКС 
http://vaks.org.ua/?id_news=1142

 

 

 

    

         

              
Авторизація


Думка експерта

2021 рік - 150-річчя від дня народження Лесі УкраїнкиСпоживачам — членам КС

Що таке кредитна спілка?

На яких принципах ґрунтується діяльність кредитної спілки?

Які нормативно-правові акти регулюють діяльність кредитних спілок?

Детальніше
 

                    
    Всі права захищено
2005-2010 © vaks.org.ua
designed by: maxprojects.net