Дарницький бульвар, 8-В, прим 170, м. Київ, 02192, Україна
тел./ф. (044) 298-07-70, e-mail: office@vaks.org.ua

Всеукраїнська Асоціація

кредитних спілок

  •  

Проблеми українських кредитних спілок обговорювали на міжнародному рівні

Вітчизняна система кредитних спілок зараз переживає наслідки фінансової кризи 2008—2009 років. Власне криза виявила на українському ринку кредитних спілок певні проблеми, з якими наразі намагаються розібратися й на найвищому державному рівні, і безпосередньо представники сектору. У цьому свою допомогу пропонують нам й іноземні колеги. Так з 22 до 26 лютого 2010 року в Україні з офіційним візитом перебували представницькі делегації трьох країн: Киргизстану, Литви та Німеччини. Зокрема до складу делегацій увійшли:

  • Салтанат Алибаєва, член правління Національного банку Киргизької республіки;
  • Казімієрас Рамонас, директор департаменту з нагляду за кредитними спілками, Центральний банк Литви;
  • Сігітас Бубніс, директор і голова правління, Центральна кредитна спілка Литви;
  • Марк Дітріх, начальник департаменту Фонду гарантування вкладів при Національній асоціації німецьких народних банків і банків «Райффайзен»;
  • Тілєк Ашімов, президент Національної асоціації кредитних спілок і кооперативів Киргизстану;
  • Вольфганг Саломо, старший експерт, Німецька Кооперативна Асоціація «Райффайзен»;
  • Крістоф Плесов, координатор проектів технічної допомоги, Німецька Кооперативна Асоціація «Райффайзен».

 Протягом тижня представники системи кредитних спілок і регуляторів ринків кредитних спілок зазначених країн провели робочі зустрічі з українськими колегами. Зокрема, за результатами переговорів представники однієї з кредитних спілок Киргизстану 22 лютого під час перебування киргизької делегації у Львові, підписали договір про співпрацю з керівництвом кредитної спілки «Анісія» (м. Львів), а 25 лютого в Києві відбулося підписання Меморандуму про співпрацю між Національним Союзом кредитних спілок і кооперативів Киргизстану й Об’єднанням кредитних спілок «Програма захисту вкладів».
25 лютого, в Києві, у приміщенні Посольства Федеративної республіки Німеччина, за участі представницьких делегацій Киргизстану, Литви та Німеччини, відбулася центральна подія цього тижня — міжнародна конференція «Напрями забезпечення стабільності системи кредитної кооперації».
 Крім представників іноземних делегацій, у конференції взяли участь представники Секретаріату Президента України, Секретаріату Кабінету Міністрів України, Секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності, Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, Мінекономіки, Мінфіну, Мінюсту, Національного банку України, Світового банку, Німецького банку реконструкції та розвитку, Німецько-українського фонду, Німецького товариства технічного співробітництва (GTZ), Канадського програми зміцнення кредитних спілок України, CIDA, ТАСІS, USAID, Міжнародної організації праці (ILO), фінансової компанії «Ойкокредит Україна», експерти. Український ринок кредитних спілок представляли президент Об’єднання кредитних спілок «Програма захитсу вкладів», радник правління Всеукраїнської асоціації кредитних спілок Андрій Оленчик, голова правління Об’єднання кредитних спілок «Програма захитсу вкладів» Іван Вишневський, президент Національної асоціації кредитних спілок України Петро Козинець, віцепрезидент Національної асоціації кредитних спілок України Катерина Калустова, голова правління кредитної спілки «Анісія» Володимир Сидоровський, голова правління кредитної спілки «Калина» Олег Луцишин.
У рамках конференції відбулася професійна дискусія й обмін досвідом з найактуальніших для кредитних спілок питань. Зокрема перший блок конференції (модератор блоку — Андрій Оленчик, президент Об’єднання кредитних спілок «Програма захисту вкладів») було присвячено темі формування ефективної системи державного регулювання як основи для забезпечення стабільності системи кредитної кооперації. У цьому блоці Галина Третьякова, член Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України — директор департаменту тимчасового адміністрування фінансово-кредитних установ, розповіла про діяльність регулятора, нормативно-правову базу, що регулює діяльність кредитних спілок в Україні, представила показники українських кредитних спілок протягом останніх п’яти років і пояснила причини кризи в сфері кредитних спілок в Україні.
 У свою чергу Саматбек Джумашев, представник Національного банку Киргизстану, розповів про нагляд за кредитними спілками в його країні, зупинившись при цьому на середньостроковій стратегії розвитку мікрофінансування на 2006—2010 роки, навівши статистику щодо кількості небанківських фінансових установ у Киргизській Республіці, у тому числі кредитних спілок. Крім того, пан Саматбек Джумашев представив інформацію про принципи створення й розвитку кредитних спілок у Киргизстані.
Також у першому блоці виступав Казімієрас Рамонас, директор департаменту з нагляду за кредитними спілками Центрального банку Литви. Власне, він зупинився на таких основних питаннях: контроль за діяльністю кредитних спілок Литви, основи діяльності литовських кредитних спілок, функції Центральної кредитної спілки Литви, ліцензування кредитних спілок, нормативи, що обмежують ризики діяльності кредитних спілок, нагляд за діяльністю кредитних спілок, динаміка зростання системи кредитних спілок.
Ділилися досвідом і німецькі колеги. Зокрема, Марк Дітрих, начальник департаменту фонду гарантування вкладів при Німецькій асоціації народних банків і банків «Райффайзен», говорив про напрямки забезпечення стабільності системи кредитної кооперації. При цьому він розповів про роль асоціації, яку представляв на конференції, у системі кредитної кооперації Німеччини.
Другий блок (модератор — Анна Гамбург, керівник проекту Німецької кооперативної асоціації «Райффайзен» (DGRV), спільного проекту GTZ і DGRV за фінансування Німецького Федерального Уряду «Підтримка фінансової діяльності на селі в Україні») було присвячено особливостям запровадження системи гарантування членів кредитних спілок і створення ефективного самоконтролю для підвищення довіри населення до сектору кредитних спілок.
У рамках цієї теми Андрій Оленчик, президент Об’єднання кредитних спілок «Програма захисту вкладів», зупинився на формуванні системи гарантування вкладів членів кредитних спілок в Україні.
 Галина Третьякова, член Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України — директор департаменту тимчасового адміністрування фінансово-кредитних установ, пояснила учасникам конференції ставлення українського регулятора до створення фонду гарантування вкладів і саморегулювання на ринку кредитних спілок України.
Сігітас Бубніс, директор Центральної кредитної спілки Литви, розповів про впровадження в їхній країні системи гарантування вкладів членів кредитних спілок і створення ефективного саморегулювання для підвищення довіри до кредитної кооперації.
Іван Вишневський, голова правління Об’єднання кредитних спілок «Програма захисту вкладів», представив діяльність «Програми захисту вкладів» й звернув увагу присутніх на те, як саме об’єднання контролює своїх членів.
Петро Козинець, президент Національної асоціації кредитних спілок України, пояснив присутнім, чим займається його асоціація.
Зі свого боку Марк Дітріх, начальник департаменту Фонду гарантування вкладів при Національній асоціації німецьких народних банків і банків «Райффайзен», зробив огляд системи захисту вкладів у Німеччині.
Під час третього, заключного, блоку конференції (модератор блоку — Сергій Хоружий, радник проекту GTZ/DGRV «Підтримка фінансової діяльності на селі в Україні») піднімали тему, що наразі є однією з найбільш суперечливих для українського ринку кредитних спілок, — підтримка ліквідності й рефінансування кредитних кооперативів і шляхи їх інтеграції в фінансову систему.
З відповідним баченням аспектів, що охоплює зазначена тема, висловилися Галина Третьякова, член Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України — директор департаменту тимчасового адміністрування фінансово-кредитних установ, Андрій Оленчик, президент Об’єднання кредитних спілок «Програма захисту вкладів», Сігітас Бубніс, директор і голова правління, Центральна кредитна спілка Литви, Тілєк Ашімов, президент Національної асоціації кредитних спілок і кооперативів Киргизстану, Вольфганг Саломо, старший експерт, Німецька Кооперативна Асоціація «Райффайзен».
Власне крім традиційного для цієї конференції, чотирьохстороннього, обговорення теми третього блоку, активну участь у дискусії взяв директор юридичного департаменту Національного банку України Віктор Новіков і консультант Світового банку Анжела Пригожина. Суть питання полягала в тому, що принаймні досі представники різних секторів фінансового ринку (банківського й кредитних спілок) по-різному ставляться до шляхів рефінансування українських кредитних спілок, на фоні чого й виникають постійні суперечки. Після жвавої дискусії учасники конференції дійшли згоди в одному — до рефінансування треба ставитися обережно, оскільки без вироблення відповідних механізмів і контролю воно не буде ефективним для ринку кредитних спілок.
 Отже, завдяки конструктивному діалогу, який був невід’ємною частиною цього заходу, представники чотирьох країн змогли не тільки обмінятися досвідом, а й почерпнути для себе багато корисної інформації, подискутувати на найболючіші для кредитних спілок теми.

Організаторами конференції виступили Посольство Федеративної республіки Німеччина, Німецьке Товариство Технічного співробітництва (GTZ) і Німецька Кооперативна Асоціація «Райффайзен» (DGRV).

26 лютого роботу продовжили в офісі Об’єднання кредитних спілок «Програма захисту вкладів» — Сігітас Бубніс, Марк Дітріх, Вольфганг Саломо і Крістоф Плесов разом із працівниками ПЗВ аналізували різноманітні аспекти побудови ефективної системи саморегулюівння і підтримання фінансової стабільності кредитних кооперативів.
За результатами конференції й проведених переговорів буде вироблено рекомендації органам законодавчої та виконавчої влади України з проведення подальших реформ національного ринку взаємного кредитування.

 

УВАГА!
Детальніше про візит іноземних колег до України,
а також про міжнародну конференцію читайте на сторінках найближчого випуску «Вісника кредитної кооперації».

    

         

              
Авторизація


Думка експерта

2021 рік - 150-річчя від дня народження Лесі УкраїнкиСпоживачам — членам КС

Що таке кредитна спілка?

На яких принципах ґрунтується діяльність кредитної спілки?

Які нормативно-правові акти регулюють діяльність кредитних спілок?

Детальніше
 

                    
    Всі права захищено
2005-2010 © vaks.org.ua
designed by: maxprojects.net