01014, м. Київ, бул. Лесі Українки 29, оф. 42
тел.: (044) 285-60-17, 285-74-17, e-mail: office@vaks.org.ua

Всеукраїнська Асоціація

кредитних спілок

Аграрні розписки

 

Закон України про Аграрні розписки  


Методика використання фінансової аграрної розписки в кредитних спілках 

Методика містить в собі три додатки:

1.      Зразок примірного кредитного договору (кредит, що надається фермерському господарству або приватному підприємству, яке знаходиться у власності члена кредитної спілки).

2.      Зразок примірної фінансової аграрної розписки.

3.      Орієнтовний список документів, необхідних для оформлення фінансової аграрної розписки.


 

Запрацював оновлений веб-сайт Реєстру аграрних розписок. На сайті розміщена актуальна інформація для всіх користувачів інструменту аграрних розписок, корисні супровідні сервіси та новини ринку, а також інформація щодо найближчих заходів Проекту. 

 


Довідково

Навчальні вебінари Проекту МФК «Аграрні розписки в Україні» по аграрним розпискам 

Презентації:

"Аграрні розписки в Україні" 

"Аграрні розписки працюють в рамках різних бізнес-моделей"

"Аграрні розписки - фінансовий інструмент для фермерів" 

«Примусове виконання аграрних розписок»


Актуальні заходи 

3 жовтня, м. Київ, в офісі IFC відбудеться круглий стіл на тему «Фінансування органічних агровиробників банківськими установами та кредитними спілками».

Експерти Проекту «Аграрні розписки в Україні» разом з представниками партнерських організацій (фінансові установи, представники органічного сектору та ін.) розкриють особливості та потенціал органічного сектору України, поділяться практичним досвідом застосування аграрних розписок при фінансуванні органічних агровиробників, висвітлять можливості управління ризиками та ін.

Програма заходу в прикріпленому файлі. За деталями та для реєстрації звертайтеся до Сергія Гунька (sgunko@ifc.org).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11 жовтня - «Третя олійно-жирова конференція» (Агропорт Харків, ПроАгро Груп)-  експерти Проекту розкажуть про можливості роботи з аграрними розписками в сегменті олійних культур. Більше інформації за посиланням

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Семінари «Підсумок найкращих практик роботи за аграрними розписками для кредиторів» відбудуться за наступним розкладом:

Львів

10 жовтня

Черкаси

15 жовтня

Запоріжжя

23 жовтня

За деталями та реєстрацією звертайтеся до Олександра Муляра omuliar@ifc.org.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

16 жовтня - Вебінар для нотаріусів «Вчинення виконавчого надпису на основі аграрних розписок». Участь та реєстрація за посиланням

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Global Grain Geneva: Світова подія на світовому ринку

Проект «Аграрні розписки в Україні» представить можливості аграрних розписок на міжнародній конференції Global Grain Geneva, що відбудеться 12-14 Листопада. Запрошуємо всіх зацікавлених партнерів приєднатися до заходу! Global Grain Geneva - це найбільша світова подія у секторі зернових культур, яку щороку відвідує більше 1100 основних гравців ринку.

Дискусії будуть фокусуватися на наступних темах:

 • Сталість та відстежуваність походження продуктів харчування
 • Глибокий аналіз трендів на фізичних та фінансових ринках
 • Вплив виробництва кормів на торгівлю зерном
 • Аналіз сезону 2019 та прогноз для 2020 року

Реєструйтеся онлайн за посиланням

Інформація з Бюлетеня Проекту "Аграрні розписки в Україні"


Статистика Аграрних розписок

 

Видано Аграрних розписок  На загальну суму  Станом на:
1842 12,9 млр. грн. 04.06.2019
1800 12,6 млрд. грн. 29.05.2019
1751 12,3 млрд. грн. 21.05.2019
1735 34 культур в заставі 15.05.2019
1577 11,3 млрд. грн. 23.04.2019
1397 10,5 млрд. грн. 10.04.2019
1180 9 млрд. грн.  
 

Інформація з Бюлетеня Проекту "Аграрні розписки в Україні" 


Новини від Проекту «Аграрні розписки в Україні»

 

Поточні результати роботи Аграрних розписок на ринку у 2019 році

У 2019 році продовжується позитивна динаміка використання аграрних розписок на ринку: від початку року вже видано 1212 аграрних розписокна загальну суму 7,8 млрд грн.

Загалом, з 2015 року українські агровиробники видали2063 аграрні розписки на загальну суму 14,2 млрд грн, а всього інструментом скористалося 995 сільгоспвиробників, 90% з яких - невеликі за розміром. Це стало можливим, зокрема, завдяки активному залученні кредиторів до роботи з інструментом.

Від початку 2019 року кількість кредиторів, що надавали фінансування за аграрними розписками, зросла більше ніж вдвічі. Якщо раніше з розписками працювали 62 кредитори, то зараз їх вже більше 130. Більше інформації можна дізнатися за посиланням.

------------------------------------------------------------------------------------

Роз'яснення ДФС щодо оподаткування операцій з розписками

Наприкінці серпня ДФС видала індивідуальний лист-роз'яснення у відповідь на запит компанії-постачальника щодо оподаткування операцій з фінансовими аграрними розписками податком на додану вартість та податком на прибуток підприємств. У листі ДФС підтвердила, що:

 • Для цілей ПДВ аграрні розписки є борговим інструментом
 • Обіг агарних розписок не є об'єктом оподаткування ПДВ та податку на прибуток
 • ПДВ нараховується на постачання товарів, робіт послуг за звичайними правилами (договірна вартість, правило першої події)

Повний текст роз'яснення (знеособлений) можна переглянути у прикріпленому файлі.

-----------------------------------------------------------------------------------

9 липня відбувся круглий стіл на тему «Фінансування кредитних спілок для покращення доступу дрібних агровиробників до фінансових ресурсів», за участі банку «Альянс», кредитних спілок, «Всеукраїнської Асоціації кредитних спілок», Проекту USAID CAP, «Німецько-Українського фонду» та інших експертів галузі.

На круглому столі учасники обговорили можливості залучення кредитними спілками зовнішнього фінансування від банків чи спеціальних фондів для поповнення оборотного капіталу у періоди підвищеної потреби.

Такий механізм вже реалізований на практиці Банком «Альянс», який надав черкаській спілці «Кредит-Союз» фінансування, зокрема і для подальшого кредитування дрібних фермерів за аграрними розписками. В рамках круглого столу Банк «Альянс» з учасниками обговорили можливості розширення співпраці в даному напрямку.

Презентації з круглого столу за посиланнями:

Практика використання Аграрних розписок у  кредитних спілках

Кредитування сільськогосподарських виробників

Фінансування кредитних спілок 

Підтримка фінансування інвестицій МСП

Презентація кредитної спілки "Кредит-Союз"

Українська об'єднана кредитна спілка та VOLKSBANK 

-------------------------------------------------------------------------------

Результати першого півріччя - 2019

За перше півріччя 2019 року українські фермери та агровиробники видали 1100 аграрних розписок на загальну суму 7,2 млрд грн.

Основними досягненнями цього півріччя стали перші міжнародні аграрні розписки, товарна та дві фінансові, за якими було залучено більше ніж 2 млн дол;

Перший досвід примусового виконання за аграрними розписками, який довів ефективність розробленої процедури;

Також значне зростання кількості кредиторів за аграрними розписками - всього більше 130 компаній, з них 69 долучилися у першому півріччі 2019 року.

-------------------------------------------------------------------------------

До уваги постачальників МТР та дистриб'юторів

У вересні-грудні 2019 року експерти Проекту «Аграрні розписки в Україні» зможуть долучатися до заходів постачальників і дистриб'юторів матеріально-технічних ресурсів для їхніх регіональних представників чиклієнтів-агровиробників.

            Практика показала, що коротка презентація на темуаграрних розписок з подальшим обговоренням та сесією запитань є ефективною та дозволяє покращити рівень знань про інструмент аграрних розписок. Використання аграрних розписок, своєю чергою, створить нові можливості у співпраці постачальників та дистриб'юторів з агровиробниками.

            Що ми пропонуємо?

 • Огляд інструменту аграрних розписок з врахуванням успішної практики та основних уроків;
 • Додаткові деталізовані модулі на цікаву для вас тему (примусове виконання, облік та оподаткування, міжнародний формат тощо);
 • Обговорення та сесія запитань і відповідей.

Якщо ви хотіли  б залучити експертів Проекту до свого заходу, будь ласка, звертайтеся до менеджера з розвитку бізнесу, Олександра Муляра (omuliar@ifc.org).

---------------------------------------------------------------------------------

Аграрні розписки в регіонах: статистика станом на кінець весни 2019

Аграрні розписки були вперше впроваджені як пілот в Полтавській області у 2015 році. Протягом наступних двох років дія інструменту розширилася до 8 регіонів, а вже на початку 2018 року аграрні розписки почали діяти по всій території України.

Відтоді в кожній області були видані аграрні розписки, а деякі з регіонів стали справжніми лідерами чи за загальними обсягами залученого фінансування, чи за найшвидшими темпами зростання тощо.

Ознайомитися з регіональною статистикою використання аграрних розписок - від впровадження і до кінця весни 2019 року можна за посиланням.

---------------------------------------------------------------------------------

Роз'яснення ДФС щодо аграрних розписок

Державна фіскальна служба надала індивідуальну податкову консультацію компанії дистриб'ютору ТОВ «Агро Арена» з приводу оподаткування ПДВ операцій з товарними аграрними розписками, в якій підтвердила, що:

 • Для цілей ПДВ аграрні розписки є борговим інструментом;
 • Обіг агарних розписок не є об'єктом оподаткування ПДВ;
 • ПДВ нараховується на постачання товарів, робіт послуг за звичайними правилами (договірна вартість, правило першої події)

Нагадаємо, що з набранням чинності ЗУ «Про валюту і валютні операції» в лютому цього року аграрні розписки втратили статус валютних цінностей. На обіг аграрних розписок поширюються пільги передбачені пп 189.7, 189.8, 196.1.4 Податкового кодексу України.

----------------------------------------------------------------------------------

Перші міжнародні аграрні розписки видані в Україні

Нещодавно в Україні були видані перші міжнародні аграрні розписки. Агровиробниче підприємство з Чернігівщини,ТОВ «Зорі Обмачева» видали товарну аграрну розписку та отримали фінансування від трейдера з Естонії, компанії «Letofin». Аграрна розписка була видана у супровід до форвардного договору на поставку майбутнього врожаю кукурудзи, за розпискою підприємство отримало пре-фінансування у розмірі близько 40% загальної вартості продукції.

Дещо пізніше на Львівщині, СГ «Салікс» за допомогоюфінансової аграрної розписки вдалося залучити фінансування у розмірі 1,2 млн грн від іншого естонського кредитора, компанії «Evervelle».

Більше деталей читайте у матеріалі Проекту за посиланням.

------------------------------------------------------------------------------------

Закриття виконаних аграрних розписок

До уваги фермерів та кредиторів! 

Нагадуємо, що виконані аграрні розписки підлягають зміні статусу в Реєстрі шляхом внесення нотаріусом відповідного запису про припинення аграрної розписки. Звернутися до нотаріуса для вчинення такої дії мають право як боржник (уповноважена ним особа), так і кредитор (уповноважена ним особа) - це зафіксовано уп. 30 Постанови Кабміну про Затвердження порядку ведення Реєстру аграрних розписок.

Чому важливо закривати в Реєстрі виконані аграрні розписки?

 • Виконані, повернені, але не закриті аграрні розписки можуть вводити в оману та відштовхувати потенційних кредиторів;
 • Вчасне закриття розписок формує позитивну кредитну історію боржника;

Закриття виконаних розписок дозволяє отримати кращі умови для реалізації агропродукції після зняття обтяжень і можливість роботи з більшою кількістю потенційних покупців.

-------------------------------------------------------------------------------------

Банк фінансує перші «органічні» Аграрні розписки

Виробництво органічної продукції з кожним роком набирає оборотів в Україні і нещодавно на ринку з'явилися перші аграрні розписки з органічною продукцією в заставі.

Першим кредитором в цьому сегменті став АТ "БАНК АЛЬЯНС", який здійснив фінансування агровиробника за фінансовою аграрною розпискою на майбутній врожай пшениці та сої, які вирощуються відповідно до європейських стандартів органічної с/г продукції і використовуються у виробництві продуктів харчування (у т.ч. дитячого) з маркуванням "organic" як на території України, так і у країнах Європейського Союзу, США та Канади.

--------------------------------------------------------------------------------------

ЯК ОБРАТИ НОТАРІУСА?

Аграрна розписка підлягає нотаріальному посвідченню та вважається виданою після реєстрації нотаріусом в державному реєстрі аграрних розписок. Відповідну дію можуть робити нотаріуси, які набули статусу реєстраторів, на сьогодні це більше ніж 240 нотаріусів зі всіх областей країни.

Повний перелік нотаріусів-реєстраторів розміщено на сайті Реєстру за посиланням. А їхні контактні дані, зазвичай, можна знайти через пошукові системи в мережі Інтернет.

Фермер та кредитор обирають нотаріуса на власний розсуд за спільною згодою, незалежно від місця реєстрації чи знаходження фермера та його майна.

ПІДГОТОВКА ДО ВИДАЧІ АГРАРНОЇ РОЗПИСКИ 

При підготовці до видачі аграрної розписки як фермеру, так і кредитору слід завчасно звернутися до нотаріуса, зокрема для вирішення наступних завдань:

Обом сторонам:

 • Узгодитивартість нотаріальних послуг(посвідчення, в разі потреби - індосаменту, закриття, тощо). Вартість посвідчення при видачі аграрної розписки зазвичай складає близько0,1% від вартості зобов'язання. Оплату послуг здійснює кредитор чи фермер - за згодою сторін (допустимий також варіант 50/50).
 • Підготуватисписок ділянокзгідно зшаблоном Реєструдля полегшення роботи нотаріуса (шаблон можна завантажити запосиланням).

Кредитору:

 • Повідомити нотаріусу вимоги щодо тексту аграрної розписки, яку кредитор готовий прийняти;
 • Повідомити нотаріусу вимоги щодо прийнятних земельних ділянок, майбутній врожай з яких буде переданий в заставу за розпискою. Пам'ятайте: кредитор вирішує придатність земельних ділянок - нотаріус лише перевірить право фермера на володіння/користування ними.
 • Переконатися, що в разі потреби нотаріус готовий вчинити виконавчий напис.

Фермеру:

Завчасно надати нотаріусу для перевірки кадастрові номери чи документи щодо права володіння/ користування земельними ділянками.

 ЯК ОБРАТИ НОТАРІУСА?

Аграрна розписка підлягає нотаріальному посвідченню та вважається виданою після реєстрації нотаріусом в державному реєстрі аграрних розписок. Відповідну дію можуть робити нотаріуси, які набули статусу реєстраторів, на сьогодні це більше ніж 240 нотаріусів зі всіх областей країни.

Повний перелік нотаріусів-реєстраторів розміщено на сайті Реєстру за посиланням. А їхні контактні дані, зазвичай, можна знайти через пошукові системи в мережі Інтернет.

Фермер та кредитор обирають нотаріуса на власний розсуд за спільною згодою, незалежно від місця реєстрації чи знаходження фермера та його майна.

ЗАКРИТТЯ АГРАРНОЇ РОЗПИСКИ

Виконані аграрні розписки підлягають зміні статусу в Реєстрі шляхом внесення нотаріусом відповідного запису про припинення аграрної розписки. Звернутися до нотаріуса для вчинення такої дії мають право як боржник (уповноважена ним особа), так і кредитор (уповноважена ним особа) - це зафіксовано у п. 30 Постанови Кабміну про Затвердження порядку ведення Реєстру аграрних розписок.

ЗАКРИТТЯ АГРАРНИХ РОЗПИСОК

До уваги фермерів та кредиторів!

Нагадуємо, що виконані аграрні розписки підлягають зміні статусу в Реєстрі шляхом внесення нотаріусом відповідного запису про припинення аграрної розписки. Звернутися до нотаріуса для вчинення такої дії мають право як боржник (уповноважена ним особа), так і кредитор (уповноважена ним особа) - це зафіксовано у п. 30 Постанови Кабмінупро Затвердження порядку ведення Реєстру аграрних розписок.

Чому важливо закривати в Реєстрі виконані аграрні розписки?

 • Виконані, повернені, але не закриті аграрні розписки можуть вводити в оману та відштовхувати потенційних кредиторів;
 • Вчасне закриття розписок формує позитивну кредитну історію боржника;
 • Закриття виконаних розписок дозволяє отримати кращі умови для реалізації агропродукції після зняття обтяжень і можливість роботи з більшою кількістю потенційних покупців.

-------------------------------------------------------------------------------

НОВИЙ КРЕДИТОР ЗА АГРАРНИМИ РОЗПИСКАМИ

АТ «БАНК АЛЬЯНС» розвиває новий пріоритетний напрямок роботи з клієнтами аграрного сектору -фінансування агровиробників.

В тому числі, кредитування підприємств з використанням аграрних розписок. «БАНК АЛЬЯНС» розробив власний продукт, який дозволяє фермерам отримати фінансування для посівних робіт та вирощування сільськогосподарських культур, якезабезпечене Фінансовою аграрною розпискою.

20 березня 2019 року «БАНК АЛЬЯНС» вже отримав практичний досвід роботи з аграрними розписками, профінансувавши сільгоспвиробниче підприємство з Донецької області.

«БАНК АЛЬЯНС» є експертом у роботі з корпоративними клієнтами з 1992 року та пропонує швидке обслуговування агровиробникам за оптимальними тарифами.

---------------------------------------------------------------------------------

НОВІ КУЛЬТУРИ В ЗАСТАВІ ЗА АГРАРНИМИ РОЗПИСКАМИ

Минулого тижня господарство з Одеської області «Пан Білан», котре є одним з найбільших виробників і постачальників салатів та зелені в Україні, видало дві аграрні розписки під заставу кропу та петрушки. Обидві культури стали очікуваними новинками для аграрних розписок, доповнивши перелік нішевої продукції в заставі.

Інформація з Бюлетеня Проекту "Аграрні розписки в Україні"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                        

              
Авторизація


Думка експерта

Міжнародний день кредитних спілок

17 жовтня 2019 р.Споживачам — членам КС

Що таке кредитна спілка?

На яких принципах ґрунтується діяльність кредитної спілки?

Які нормативно-правові акти регулюють діяльність кредитних спілок?

Детальніше
 

                    
    Всі права захищено
2005-2010 © vaks.org.ua
designed by: maxprojects.net